Цензурата на "Ентропа" е позор за България
Българи срещу цензурата на инсталацията "Ентропа", България призовава ЕС да осигури газ чрез Набуко и черните предразсъдъци спрямо ромите - това са някои от заглавията за България в чуждестранните медии днес.
Българското изображение в инсталацията "Ентропа" вече е покрито, съобщават днес редица немскоезични медии като Зюддойче Цайтунг, Хамбургер Абендблат и Франкфуртер Алгемайне Цайтунг. Последният помества коментар към изображението на България като турска тоалетна. То имало за цел да покаже материалното и духовното обедняване на страната и да предизвика скандал, посочва изданието.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Продължават дискусиите около инсталацията на чешкия творец Давид Черни
Австрийският Ди Пресе се спира на протестната акция на стотици българи в Брюксел, която се насочва срещу покриването на българската инсталация в "Ентропа". В публикувана в интернет петиция на около 500 българи, между които и видни творци, се посочва, че цензурата е позор за България и гражданите й.
Инсталацията "Ентропа" е тема и в британските медии. „България нарежда покритие, след като не може да схване шегата”, коментира в заглавие Таймс. Изданието отбелязва, че „Ентропа” е разбунила духовете по две причини – заради вулгарните национални стереотипи и поради това, че авторът на творбата се е опитал да измами чешкото правителство, че тя е създадена не само от него, а от художници от всички страни в ЕС.
„България призовава ЕС да осигури газ чрез Набуко”, е заглавие от лондонския Гардиън. Вестникът цитира интервюто на българския енергиен министър Петър Димитров за Ройтерс. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Министър Димитров: Набуко е преди всичко политически проектВ него той посочва, че ако Брюксел не се задейства на най-високо политическо ниво, има опасност проектът за газопровод, който заобикаля Русия, да умре. „ЕС трябва да разбере, че Набуко не е търговски, а преди всичко политически проект”, отбелязва Петър Димитров.
Специализираният сайт за бизнес новини Your Industry News съобщава, че България и Румъния са сред страните, проявили интерес да инвестират в нефтената и газовата промишленост на Нигерия, както и в земеделието и строителството на пътища. На 28 февруари нигерийска делегация заминава за София и Букурещ, пише още Your Industry News.
България се споменава и в спортните рубрики на днешните британски медии. Гардиън и Таймс поместват кратки съобщения, че бившият треньор на Челси Аврам Грант е водил преговори в София, за да стане селекционер на националния отбор по футбол. И двата вестника обаче посочват, че Грант е поискал твърде висока заплата.
И днес редица швейцарски всекидневници публикуват Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Дискусиите около свободата на придвижване на българи и румънци поляризират Швейцарияобширни статии с аргументи за и против разширявянето на свободата на придвижване за българи и румънци. Интернет-порталът 20минутен се спира на швейцарските "катранено-черни" предразсъдъци спрямо ромите. "Черни грабливи птици" е описанието, с което си служат противниците на промяната, за да убедят швейцарците да гласуват на 8 февруари срещу спогодбата. Според социологическите проучвания 43 на сто от швейцарците са против, 38 на сто биха гласували за спогодбата.
Нойе Цюрхер Цайтунг и Франкуртер Рундшау съобщават, че отложеното през декември заради лоши атмосферни условия спускане от Световната купа по ски алпийски дисциплини за жени в швейцарския зимен център Сейнт Мориц, ще се състои на 27 февруари в Банско.
Няма коментари:
Публикуване на коментар