Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

петък, 18 декември 2009 г.

Erdoğan Bulgar Başbakanı'ndan ne istedi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, telefonla görüştüğü Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'a, "Son dönemde sizin de malumunuz olan bazı aşırı çevrelerin öncülüğünde Bulgaristan'da Türk karşıtı söylemlerin artmasının ve bu söylemlerin fiili tacize dönüşmesinin bizde rahatsızlık yarattığına dikkatinizi çekmek istiyorum" dediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov'u telefonla aradı.

Erdoğan'ın mevkidaşına, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine çok önem verdiklerini ve komşuluk ilişkilerini geliştirmek için Türkiye'nin her türlü çabayı göstereceğini söylediği öğrenildi.

Türkiye'nin, Bulgaristan ile ticari, ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirmek için çaba gösterdiğini kaydeden Erdoğan'ın, Bulgaristan Başbakanı Borisov'a şunları söylediği belirtildi: "Son dönemde sizin de malumunuz olan bazı aşırı çevrelerin öncülüğünde Bulgaristan'da Türk karşıtı söylemlerin artmasının ve bu söylemlerin fiili tacize dönüşmesinin bizde rahatsızlık yarattığına dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yine aynı çevrelerce Bulgaristan Türkleri'nin yıllar içerisinde edindiği bazı hak ve kazanımların geri alınmasına yönelik hummalı faaliyetler olduğunu maalesef üzülerek görüyoruz. Bunun son örneği, ATAKA Partisi tarafından Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nda hafta içi her gün 10 dakika yayımlanan Türkçe haberlerin yayından kaldırılmasının referanduma götürülmesi girişimidir.

Çok kültürlülüğün, azınlık haklarına azami saygının esas olduğu Avrupa değerlerini benimsemiş, Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan'da Türk azınlığı hedef alan bu eylemleri üzüntü ve kaygıyla izlemekteyiz.

Radikal çevrelerin, demokratik çoğulculuğun ve birlikte yaşama kültürünün esas olduğu günümüz gerçekleriyle bağdaşmayan, temel hak ve özgürlüklerle çelişen, ayrıca ilişkilerimizi de yaralama potansiyeli taşıyan bu tür girişimlerine, hükümetinizin itibar etmeyeceğine inanmak istiyoruz. İktidar Partisi olarak sizin bu konuda ayırıcı, bölücü değil, bütünleştirici ve kucaklayıcı bir anlayışla hareket ederek söz konusu tahrikkar faaliyetleri tecrit edici bir tutum izleyeceğinizden eminim."

Bulgaristan Başbakanı Borisov'un, Erdoğan'a, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine önem verdiklerini kaydettiği ifade edildi. Başbakan Borisov'un, "Ülkemizdeki Türk azınlığın, ilişkilerimizi daha zenginleştirmek ve güzelleştirmek için bir vesile olduğuna inanıyorum. Bu konudaki düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Türk azınlığın insan hakları ve özgürlükler konusundaki durumunun daha da ileri gitmesi için düşünce birliği içindeyiz. Son dönemdeki Türkçe yayın konusunda da elimden gelen her türlü çabayı göstereceğimden emin olunuz" dediği öğrenildi.

http://www.cnnturk.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2