Браншът прогнозира спад в сектора с 2.5 млрд. лв. през следващата година
Лили Границка
24 ноември 2008 г.
Камарата на строителите настоява да се ограничи участието на фирми извън Европейския съюз (ЕС), които получават събсидии за дейността си зад граница, до големите поръчки, изпълнявани със средства от европейските фондове. Това е една от общо 14-те антикризисни мерки, които предлага организацията. Становището им е изпратено до премиера Сергей Станишев, вицепремиера Меглена Плугчиева и министерствата на транспорта, околната среда, регионалното развитие и труда и социалната политика. В камарата членуват над 5 хил. компании, най-големите от които са "Главболгарстрой", "Холдинг Пътища", "Трейс груп", "Балканстрой" и др. Регистрацията в организацията е задължителна и за чуждите фирми, за да изпълняват обекти у нас.
"Особено опасна е тенденцията големи поръчки от европейски фондове, публични и чужди инвестиции да се възлагат на страни извън ЕС, които силно субсидират износа на строителни услуги зад граница. Това поставя българските фирми в условията на борба с държавен протекционизъм отвън", пише в становището на камарата. Чуждите фирми извън ЕС на много места работят с нелегални работници, не плащат осигуровки, пестят от данъци, правят дъмпинг на цените, като на по-късен етап използват юридически трикове за повишаването им, се казва още в него. Според камерата в тази ситуация държавата и фирмите са губещи, защото изтича национален доход.
На първо място от това се възползват турските фирми, които спечелиха много поръчки у нас, каза изпълнителният директор на камарата Иван Бойков. Други компании, които работят на този принцип, са македонски, допълни той. По думите му строителите нямат нищо против чуждите компании, стига те да работят по правилата.
Предишните два опита на камарата да прокара тези ограничения чрез промени в Закона за обществените поръчки бяха неуспешни. Допитване на "Дневник" до управляващата коалиция показва, че и сега едва ли ще успее. От организацията признаха, че нямат официален отговор на исканията им. Строителният министър Асен Гагаузов в понеделник не беше открит за коментар. (Мнението на ДПС виж в карето.)
Освен това строителите настояват правителството да предприеме спешни мерки за размразяване на средствата от еврофондовете. Те искат и да се реши проблемът със забавеното плащане до 6 месеца по оперативните програми, което поставя фирмите в положението на съинвеститори.
С по 2 - 2.5 млрд. лв. ще намалее сградното строителство през тази и следващата година, показва още анализът на камарата. Причините са резкият спад на чуждите инвестиции от 4.1 млрд. евро през януари - август 2007 г. до 2.9 млрд. евро за същия период на тази година. Спадат и издадените разрешителни за строеж от началото на годината. Прогнозите са и цените на жилищата да намалеят с 10% през следващата година, което ще се отрази пряко на дейността на предприемачи и индиректно на строителните фирми.
Според строителите негативните тенденции могат да се компенсират с увеличаване на публичните инвестиции от правителството в инфраструктурни проекти и с изпълнението на оперативните програми. Реализацията на инвестициите в енергетиката, строителството на метрото в София, улици и ВиК мрежи в общините, както и чрез санирането на сградите с оглед пестенето на енергия. Ако правителството не вземе мерки през следващата година, може да фалират голяма част от фирмите, създадени през последните две години, прогнозира Таня Бъчварова от камарата.
Строителната камара излезе с антикризисни мерки
- Промени в Закона за обществените поръчки, гарантиращи ясни отговорности и права от участието в тръжните процедури до разплащането на обектите
- Приемане на правила за ускорено усвояване на евросредствата
- Съкращаване на сроковете за разплащане от бюджетните разпоредители към строителните фирми
- Засилване на мерките за борба със сивата икономика
- Министерството на регионалното развитие да даде тълкувание на Закона за камарата на строителите относно участието на подизпълнители на обектите
- Правителството да разпореди при възлагането на обществени поръчки да се спре участието на фирми извън ЕС
- Да се спре притокът на нерегламентирана работна ръка
- Да се приеме практиката на някои европейски страни за борба с дъмпинговите цени при тръжни процедури
- Правителството и БНБ да проведат активна политика за износ на строителни услуги в трети страни
- Камарата на строителите и фирмите да работят за запазване или увеличение на заплатите в сектора
- Да се приеме Закон за публично частното партньорство
- Камарата на строителите да организира учредяването на доброволен социален фонд в строителството, който да подпомага в кризисни ситуации малкия и средния бизнес
- Заплащането на държавните служители, работещи по европрограмите, да се увеличи
- Минитерството на регионалното развитие да приеме нормативен документ за санирането на сградния фонд
Мнения:
Рюштю Динчер, управител на "Мапа България": Не това е начинът да се защитят българските фирми
Въвеждането на ограничения не е начинът да се защитят българските фирми при участието на търгове по европейските програми. Те сами трябва да намерят своето място в условията на пазарна икономика. Това става с качество и цени. Ако се въведат тези искания, това ще доведе до оскъпяване на строителството, от което ще пострада българският данъкоплатец. Освен това тези искания не отговарят и на правилата на Европейския съюз. Затова смятам, че не е редно да се въвеждат.
Зам.-председателят на ДПС и председател на парламентарната икономическа комисия Йордан Цонев: Подобна дискриминационна практика няма в нито една държава
Подобна дискриминационна практика няма в нито една друга държава. Какво ще прави България, ако Турция забрани на наши фирми да участват в търгове? Позицията е принципна. Искате този коментар от ДПС, за да излезе, че лобираме за турските фирми?
По-големи обекти, изграждани от компании извън ЕС
Обект Компания
Магистрала "Люлин" "Мапа - Ченгиз", Турция
Магистрала "Тракия", отсечката Карнобат - Бургас "Доуш иншат", Турция
Мол "Сердика" в София "Кайъ", Турция
Метрото от надлез "Надежда" до бул. "Патриарх Евтимий" "Доуш Иншат", Турция
Пътят София - Дупница "Маврово", Македония
Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !
Орхан Памук
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !
Орхан Памук
728x90,booking
вторник, 25 ноември 2008 г.
Строители искат ограничаване на турските фирми в търговете с европари
turkiye,турция,turkey,портал турция,portal turkey
българия,
портал турция
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар