Снимка:Меркел и Ердоган / © ЕРА/БГНЕС
Турция поиска помощ от Берлин, Меркел не отказа
09.10.2010
Соня Колчакова
Турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган поиска от германския канцлер Ангела Меркел по-нататъшна подкрепа на нейната страна в предприсъединителните преговори на Турция с Европейския съюз.
Германия има влиятелно място в Европейския съюз и трябва да продължи подкрепата си, каза Ердоган след среща с канцлера в Берлин, съобщава Дойче веле.
По думите му опитите на страната му за членство в голямото европейско семейство не трябва да се забавят.
Ангела Меркел подчерта, че според договореностите резултатът от преговорите „се държи открит".
Паралелно тя обеща на Ердоган посредничество по оспорвания кипърски въпрос.
Ангела Меркел призова живеещите в Германия турци да възприемат законите и конституцията на страната и да научат немски език.От друга страна на турските съграждани трябва да се предлагат равни шансове, заяви Меркел.
Припомняме, на 5 октомври 2005 година започнаха преговорите по 33 точки от интеграционния процес. До момента е изразена позиция по 13 от тях, а други 17 са блокирани по политически мотиви, в частност по проблема с регулиране на отношенията между Турция и Кипър.
Дългогодишния кипърски проблем се явява препъни камък в преговорния процес Турция - ЕС. Властите в Анкара заявиха, че те няма да открият своите пристанища за Кипър, докато не се прекрати международната изолация на самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република.
Освен това Турция отказва да признае разделението на острова, както и Република Кипър, която от своя страна е член на ЕС.
Само преди няколко дни турският премиер призова ЕС да вземе категорично становище относно присъединяването на страната към него.
нюз.бг / Портал Турция
Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !
Орхан Памук
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !
Орхан Памук
728x90,booking
събота, 9 октомври 2010 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар