Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

неделя, 7 март 2010 г.

Светът през погледа на Турция ! / Нито Изток, нито Запад – дръзките решения на Анкара !

Светът през погледа на Турция !

Нито Изток, нито Запад – дръзките решения на Анкара !

2010,от Уенди Кристианасен.

На 21 януари 2010 г. Конституционният съд отмени закон, ограничаващ правомощията на военните съдилища. Това решение, наред със забраната на най-влиятелната прокюрдска партия, потвърждава напрежението, съпътстващо опитите за вътрешна демократизация на страната. В замяна на това в Анкара се очертава консенсус относно новата външна политика на Турция.

СТАВА ВЪПРОС преди всичко за възгледи, уверява турският министър на външните работи Ахмет Давутоглу. А неговите собствени възгледи не са ограничени: той иска мир и сигурност в региона и смята, че страната му – членка и на Г-20, и на Организацията на северноатлантическия договор (НАТО), има добри позиции, за да допринесе за постигането им. Давутоглу е архитектът на новата политика на Анкара, която се опира на принципа „нулеви проблеми със съседите“ и на soft power (меката сила), основана на убеждението и преговорите. Първи съветник на министър-председателя по въпросите на външната политика след съкрушителната победа на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на парламентарните избори на 3 ноември 2002 г., от май 2009 г. той е ръководител на дипломацията.

Благодарение на стабилните си отношения с много етнически и религиозни групи и преди всичко с турскоезичните [присъстващи на Балканите, в Кавказ, Русия, Кипър и Близкия изток], ние сме готови да поемем ролята на посредник в различни конфликти, заявява Давутоглу. Амбициите му обаче не се ограничават дотук: Нашата концепция е сигурност за всички, а концепцията ни за мира изисква едновременно диалог на високо равнище в политически план, взаимна обвързаност в икономически план и отчитане на културното разнообразие.

Давутоглу не е политик, а университетски преподавател, който няма избирателен мандат. То й не само начерта новаторската външна политика на Турция, а и започна да я прилага. Изброява постиженията си: Подписахме шейсет и едно споразумения със Сирия и четирийсет и осем с Ирак; премахнахме задължителните визи за осем съседни държави; разрешихме проблема със Сирия относно президентския пост на Ливан; подписахме два протокола с Армения. Дори да не споменаваме опитите му да посредничи между Израел и палестинците, този списък може да бъде продължен, тъй като той също така наблюдава непреките преговори между Сирия и Израел през 2007–2008 г. Бяхме на крачка, не от мира, но поне от постигането на споразумение, позволяващо да започнат преки преговори, смята той. Нападението на Израел срещу Газа през декември 2008 г. сложи край на този процес. Газа не беше сред дискутираните теми, но тази война имаше отрицателен ефект. За да бъде ефикасно посредничеството, трябва да е налице желание за постигане на мир. Когато Израел прояви воля за мир, ще бъдем готови да го изслушаме.

Турците, независимо от политическите си пристрастия, единодушно признават последователността на тази стратегия, мотивирана от амбиции по отношение на икономиката и сигурността, както и от една ясна идея за мястото на Турция в света. Тази политика се подема в решаващ момент, в който властта връща армията си в казармите, като в същото време изплуват тъмните тайни на т. нар. управление в сянка [1]. Тя тръгва по пътя на демократизацията на структурите си, благоприятства появата на нови елити и нарастващото присъствие на една много активна средна класа.
Депутати и избиратели: народът каза „не“

СЪЩЕСТВУВА една нова динамика, която се подхранва от народа, но Западът не я разбира, подчертава Ихсан Бал, преподавател в Полицейската академия. Всичко започна през 2003 г., когато САЩ се опитаха да използват Турция като подстъп към Ирак. Тогава народът – депутатите и техните избиратели – каза „не“.

Можеше да се очаква населението да е притеснено преди всичко от последиците от световната финансова криза и безработицата, която вече достигна 15%, а при младите – дори 30%. Но в действителност хората се безпокоят повече за Газа. Преди година пет хиляди души с развети знамена посрещнаха министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган при завръщането му от Световния икономически форум в Давос. На 29 януари 2009 г. той „затръшна вратата“ по време на телевизионен дебат с израелския президент Шимон Перес. Ердоган му каза: Вие убивате хора, а водещият не му позволи да опровергае тезата на Перес, обосноваваща започналата месец по-рано война срещу Газа [2]. Турците силно се интересуват от Палестина. Те оценяват искреността на Ердоган, както и неговата харизма и скромния му произход.

Някои наблюдатели отбелязаха, че САЩ не са недоволни от инцидента между Перес и Ердоган, превърнал турския министър-председател в герой за арабския и мюсюлманския свят, въпреки че биха искали Турция да започне да симпатизира и на „Фатах“, а не само на „Хамас“, за да подпомогне подновяването на „мирния процес“. Други смятат, че подкрепата й за ръководството на „Хамас“ (проявяваща се в поканата към лидера му Халед Мешаал да посети Анкара) ще донесе някои дивиденти; например освобождаването на израелския войник Гилад Шалит, пленен на 25 юни 2006 г. и задържан в ивицата Газа.

Идването на ПСР на власт през 2002 г. не попречи на тесните връзки на страната с Израел, както личи от усилията й да посредничи в отношенията със Сирия. Но климатът се промени след израелското нахлуване в Газа през 2008 г. Отмяната на съвместните военни учения през октомври 2009 г. го потвърди. През януари 2010 г. Турция реагира остро срещу унизителното отношение, проявено от израелския заместник-министър на външните работи Дани Аялон към посланика й в Израел [3]. Турция заплаши да отзове своя дипломат, поиска официално извинение и го получи.

Означава ли това, че настъпва радикална промяна в отношенията между двете страни? Преподавателката в Близкоизточния технически университет в Анкара Мелиха Алтънашък обяснява, че след края на войната в Газа което и да е правителство би трябвало да преориентира политиката си и да отправи критики към Израел, който с настоящите си управляващи е все по-изолиран. А стратегическата му позиция отслабва с [Барак] Обама на власт. Много турци отбелязват, че страната им става по-важна за Израел, дори в икономически план, отколкото е Израел за Турция. Те очакват възможно ограничаване на отношенията, но нищо повече, тъй като и те, също като арабите, не искат Анкара да разруши мостовете си към Израел.

Ръководителите в региона, отбелязва Алтънашък, се обръщат към Турция и я насърчават да играе конструктивна роля. Икономиката е ключът, но личността на Ердоган също е от значение: в центъра на Дамаск срещнах жени, които учат турски език само заради него! Всичко започна през 2003 г., когато Анкара се противопостави на САЩ и отказа територията й да бъде използвана за база по време на войната в Ирак. Останахме с впечатлението, че за разлика от другите управляващи той успя да направи нещо.

За сметка на това, продължава тя, ясно се вижда конкуренцията между Анкара и Техеран: с откритата си подкрепа за Газа, с ролята си в преговорите между Сирия и Израел и с приноса си за разрешаването на кризата с президентския пост в Ливан Турция се опита да измести Иран. Анкара извлича полза в много отношения от желание то си да разрешава проблемите чрез сътрудничество: развитие на отношенията ù с арабските държави и Иран, икономически облаги, както и стабилност в тази част на света. В дългосрочен план за Турция това е стратегия „всеки печели“.

На практика Иран е единствената тема във външната политика, която разделя турците. Според Явуз Байдар, политически кореспондент на Тудейс Заман, близък до правителството всекидневник, излизащ на английски език, няма място за притеснения относно случващото се между Ердоган и президента Махмуд Ахмадинеджад: И двамата произлизат от народа и се държат като обикновени хора, въпреки че се отнасят с известно недоверие един към друг. Но според други мнения опитите на Турция да посредничи по ядрения въпрос в Иран в най-добрия случай са наивни, а в най-лошия – опасни. Тези разногласия отразяват трудностите да се проумеят амбициите на Техеран, както и страха от възникването на взривоопасна ситуация пред вратите на Турция.

Сред арабските страни Сирия е тази, която в най-голяма степен разпалва въображението на турците. В университетските градчета преподавателите разказват за пътуванията си до Дамаск. Ако се вземат предвид отдавнашните и лоши отношения между двете страни – с подкрепата на Сирия за Кюрдската работническа партия (ПКК) през 80-те години на XX в., с претенциите на Дамаск към Хатай (бившия санджак Александрета) [4] и с въпроса за поделянето на водата – настоящото развитие донякъде се дължи на чудо.
Естествено напасване към реалностите след края на Студената война

КОЛКОТО до Багдад, благодарение на ползите от икономическите и социалните отношения, както и на усилията на Турция да накара сунитските групи да седнат на масата на преговорите, днес се наблюдава относително спокойствие на турско-иракската граница – и беше забравено турското нападение срещу бунтовниците от ПКК в Северен Ирак от 2007 г. И в Африка отношенията на страната се развиват добре, на първо място с Либия и Судан. Наскоро обаче министър-председателят направи „гаф“ по отношение на Судан: на 9 ноември 2009 г. той заяви, че израелските военни престъпления са по-лоши от онези, за които Международният наказателен съд обвини президента Омар ал Башир [5]. И накрая, „невойнственото“ присъствие на 1750 турски войници в Афганистан допринася за добрия имидж на Анкара в региона.

Турция обаче не е обърнала поглед единствено към мюсюлманския свят: тя има планове и по отношение на Русия, Сърбия, Грузия и дори Армения. На 10 октомври 2009 г. бяха подписани два протокола с Армения, с които се установяват дипломатически отношения и се отварят границите. По трънливия въпрос за Кипър най-сетне се появи надежда, че с новия гръцки министър-председател Георгиос Папандреу ще може да се постигне известен напредък.

Но дали наистина новата дипломатическа линия на Турция и амбициите й както на Изток, така и на Юг, отразяват, както подсказва тук-там западната преса, възраждането на „османската мисия“ [6]? Това понятие не присъства нито в речника, нито в разсъжденията на турските ръководители и на турския народ. Според Темел Искит, бивш дипломат, който през 80-те години на XX в. беше първият генерален директор на министерството по европейските въпроси в турското правителство, обвиненията в „неоосманизъм“ целят да се внуши, че Турция се ислямизира и вече не иска да се присъедини към Европа. Според него те са необосновани и идват от столици, които отхвърлят интегрирането на Турция в Европейския съюз, както и от произраелски настроената американска преса.

В миналото Искит симпатизираше на Републиканската народна партия (РНП), светско опозиционно движение в левия център, което произлиза от единствената партия, основана от бащата на независимостта – Мустафа Кемал , наричан още Ататюрк. Като много други, и той вече не вярва в линията на организацията си и в нейния ръководител Дениз Байкал. След като цял живот защитавах всичко, кое то беше табу – Армения, Кипър, кюрдите, преосмислих позицията си и реших да изразя мнението си. Той си има собствена хроника в Тараф, независимия всекидневник на Истанбул [7].

Но дали новото поведение на Турция на международната сцена е израз на промяна в стратегическата й ориентация? Турция винаги е заемала централно геополитическо място, смята Искит. Но заради младостта си и борбата си за независимост непосредствено след Първата световна война, после след Студената война, страната ни постоянно беше нащрек. Нещата се промениха, когато страната започна да се демократизира благодарение на критериите от Копенхаген [8], приети преди ПСР да дойде на власт, а после и със съгласието на армията да престане да се намесва на политическата сцена. От тази демократизация се роди новият дух на сътрудничество и преговори.

Авторът на уводни статии за светския всекидневник Милиет и известен телевизионен коментатор Кадри Гюрсел заявява, че сегашната ориентация на турската външна политика би била възприета от всяко турско правителство. И допълва: Предимствата ни във външната политика значително се увеличиха с икономическия бум през 2002–2003 г., със започването на преговорите за членство в Европейския съюз и с разрешаването на един от важните проблеми на сигурността със залавянето на [Абдула] Йоджалан [9]. Ставаме свидетели на процес на естествено напасване на Турция към реалностите след края на Студената война и към глобализацията, които породиха нова динамика. Една светска партия обаче нямаше да може да извлече толкова голяма полза от положението: ПСР лесно намира общ език в Близкия изток, и най-вече със сунитите. Но макар че много от министрите и съветниците говорят арабски, според него не съществува нито източна ос, нито промяна в съюзите.
Едновременно западна, демократична, модерна и мюсюлманска

СПОРЕД него икономическото положение на Турция обяснява много неща: Страната е осъдена растежът й да зависи от износа, тъй като не разполага със структура за вътрешно спестяване. Ето защо трябва да бъдат намерени нови пазари, на първо място в Близкия изток. Като цяло тази стратегия проработи: членовете на правителството правилно управляват икономиката и имат търговски нюх, въпреки че са склонни да монополизират печалбите в полза на обкръжението си. Така помагат членската маса на ПСР в Анадола да сформира нова средна класа, което е гаранция за стабилна демокрация.

Сали Йозел, преподавател по международни отношения в университета „Билги“ в Истанбул, е на мнение, че на Запад мнозина не могат да приемат факта, че Турция сама определя приоритетите си. ПСР, която поддържа много добри отношения със САЩ, се стреми към стабилно развитие, създаване на зона на просперитет и сигурност и търси мир, за разлика от Израел и Иран. Йозел също подчертава приемствеността в турската външна политика и отбелязва: ПСР концептуализира всичко това по-добре от другите.

Въпросът за „западния“ характер на Турция засяга не толкова стратегическата й ориентация, колкото желанието да се разбере дали ще се превърне в истинска западна държава, обяснява той. Ако Европейският съюз сам излезе от играта, тъй като не разбира добре ходовете на Турция (които между другото са в полза на Запада), отношенията ни с чужбина в по-голямата си част ще се осъществяват през САЩ. Ако се стигне дотам, дали Вашингтон ще настоява Турция да се превърне в истинска западна и демократична държава? Ако САЩ подтикнат ЕС да придвижи преговорите за приемането на Турция, това ще бъде доказателство, че сме достигнали този етап.

Анкара се надява, че Обама ще се справи по-добре от Джордж У. Буш. Разбирането му за нещата е различно, обяснява главният редактор на Тараф и специалист по въпросите на САЩ Ясмин Джонгар. Той има предимства: произходът му, мултикултурното му образование и познаването на мюсюлманския свят. Турците не забравят, че второто му име е Хюсеин. Речта му в Кайро през юни 2009 г. за диалога с исляма и зачитането на човешките права съответства на загрижеността на Анкара. Но неспособността му да убеди Израел да преустанови напълно колонизацията на Палестина и решението му да изпрати още войски в Афганистан предизвикаха разочарование. Белият дом ще трябва да изпрати силни сигнали по палестинския въпрос, ако иска да разсее недоверието в турското обществено мнение.

Огорчението спрямо Европа е реално и се усеща във всички изказвания относно външната политика. Упреците към правителството, обвинено, че не се стреми достатъчно ентусиазирано към членство в Съюза, нямат никаква тежест, откакто Никола Саркози и Ангела Меркел казаха „ не“. Идеята, че чрез засиленото си влияние, най-вече в Близкия изток, Турция ще се окаже по-полезна за ЕС, изглежда се приема по-добре. Дори и да не бъде поканена да се присъедини, ролята й на международната сцена ще нарасне.

Генералният секретар на Сдружението на турските индустриалци и предприемачи (СТИБ), по традиция управлявано от старите светски истанбулски родове, Зафер Яван се оплаква: Правителството не реагира достатъчно бързо по въпроса за Европейския съюз, особено що се отнася до обществените поръчки и други икономически въпроси, което породи съмнения относно готовността му да се присъедини. Все пак той нюансира изказването си, като подчертава, че забавянето на процеса на присъединяване се дължи по-скоро на Саркози. Турция ще продължи да напредва със или без това правителство, тъй като започнатата от ПСР демократизация ще остане: това е еднопосочен процес. Ритъмът на реформите и постоянството са несравними с действията на предходните правителства.
Огорчение по отношение на Европа, отваряне към Изтока и Юга

БИВШИЯТ министър на правосъдието от РНП Айше Челикел има всички основания да се противопостави на правителството на ПСР, най-вече защото ръководи Асоциация за съвременно развитие („Чаадаш Яшам Дерни“), която предлага светско обучение на момичета и понастоящем е подложена на натиск от страна на властта, като четиринайсет от служителите й бяха задържани, без да знаят в какво точно са обвинени. Определяйки себе си като кемалистка, но с отворен ум, тя признава, че след като членството в Европейския съюз мина на втори план, правителството трябва да балансира в отварянето си към Изтока и Юга. Но уточнява: Съгласна съм, стига да не се отдалечаваме повече от Европа и да не се приближаваме към Иран.

А какво мисли Армаган Кулоглу, пенсиониран генерал и един от основните членове на новия Център за стратегически изследвания на Близкия изток? Той се обявява за „ататюркист“ (последовател на Ататюрк), но не и кемалист – което включва защита на турската нация на етническа основа. Сигурно има какво да каже? Разбира се, той защитава старите догми: Северен Кипър трябва да бъде признат за независима държава; кюрдите не са проблем; Армения трябва да престане с твърденията за проведен на територията й геноцид... Но и той е на мнение, че няма никаква промяна в ориентацията, нито в конфигурацията на съюзите: правителството просто се стреми да поддържа добри отношения със съседните страни, което се случва за първи път благодарение на развитието на Сирия, Ирак и Иран. Той не критикува политиката на правителството по отношение на Европейския съюз, освен когато прави отстъпки. Ще бъда щастлив, ако Турция не влезе в ЕС, тъй като това ще означава да се разделим с част от суверенитета си, доуточнява той, и, тъй като Турция не е нито Холандия, нито Италия, това ще застраши сигурността ни. Въпреки че защитава традиционната роля на армията в политиката, Кулоглу е съгласен, че влиянието й намалява и че в нея е имало хора с прекалено големи амбиции, което пролича в случая „Ергенекон“.

Много от турците се опасяват, че правителството на ПСР жонглира с прекалено много топки и накрая може да изпусне част от тях. Някои не одобряват идеята за „нулеви проблеми със съседите и никакво налагане на сила“, т. е. за разрешаване на конфликтите по пътя на убеждението и с предоставяне на икономически предимства. Ами ако морковът не работи без тоягата? А ако Турция се окаже застрашена, заради това че е надценила потенциала си на мека сила?

Мелиха Алтънашък отговаря на тези страхове така: За момента въпросът се поставя прибързано. А и не се взима под внимание най-важното: начинът, по който се води външната политика, е също толкова важен, както и крайните резултати. Всички съседи на Турция я смятаха за периферна сила; днес обаче не може да се говори за бъдещето на много региони в света, без тя да бъде спомената.

LE MONDE DIPLOMATIQUE

- Превод Марта Иванова

Вж. също:
- Три червени линии, от Уенди Кристианасен
- Турските мозъчни тръстове, носители на промените, от Уенди Кристианасен
Бележки под линия

[1] Случаят „Ергенекон“ разкри заговор с участието на военни, целящ дестабилизиране на правителството на ПСР. Според последните разкрития се е планирало убийството на заместник министър-председателя Бюлент Арънч. Воденото разследване хвърли светлина върху операции срещу партизаните в турски Кюрдистан и заплашва да разкрие дейностите на т.нар. управление в сянка: военно-мафиотски съюз, обвинен, че дърпа конците в сянка. Вж. например „State’s dirty laundry might come out with „cosmic room“ search“, Sunday’s Zaman, Istanbul, 3 януари 2010.

[2] Вж. видеозаписи на полемиката в YouTube.com.

[3] Посланикът трябваше дълго да чака в коридора, след което пред журналистите Аялон отказа да се ръкува с него и го сложи да седне на по-ниско от неговото кресло. В кабинета му се виждаше само израелско знаме. Заместник-министърът обвини Турция, че по частен телевизионен канал е бил разпространен филм, оценен като антисемитски, и осъди новите критики на министър-председателя Ердоган по отношение на израелското нападение в ивицата Газа.

[4] Провинцията, окупирана от Франция след края на Първата световна война, към която имат претенции и сирийските националисти, беше отстъпена на Турция през 1939 г.

[5] Вж. Today’s Zaman, Istanbul, 10 ноември 2009.

[6] Вж. Delphine Strauss, „Turkey’s Ottoman mission“ (Османската мисия на Турция), Financial Times, Londоn, 23 ноември 2009.

[7] От януари 2010 г. Тараф публикува турско издание на Монд дипломатик.

[8] Определените през 1993 г. в Копенхаген критерии за членство в Европейския съюз са в три направления: политическо, икономическо, способност за приемане на задълженията, произтичащи от пълноправното членство.

[9] Ръководител на ПКК, арестуван през февруари 1999 г.

Портал Турция

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2