Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

четвъртък, 20 август 2009 г.

Турските блогери са разделени по кюрдския въпрос ! / Türk blogcular Kürt sorunu üzerinde bölünmüş durumda !

Турските блогери са разделени по кюрдския въпрос !

2009

Блогерите водят задълбочена дискусия за инициативата на правителството да увеличи свободите на кюрдите и да намали подкрепата за екстремистите от ПКК.

От Айхан Шимшек за Southeast European Times -- 09

photo

Премиерът Реджеп Тайип Ердоган говори пред репортери след срещата си в четвъртък (13 август) с лидера на прокюрдската ПДО Ахмет Тюрк. [Гети Имиджис]

Турция подготвя важен курс на действие, който има за цел да бъде решен кюрдският въпрос и да се сложи край на десетилетията на напрежение и насилие. Той предвижда разширяване на културните права на етническите кюрди в страната и прекратяване на съществуването на терористичната Кюрдска работническа партия (ПКК).

Толкова амбициозна програма изисква широк мандат и министър-председателят Реджеп Тайип Ердоган работи усилено, за да привлече всички основни участници на политическата сцена. Въпреки това той среща съпротивата на Републиканската народна партия и на Партията на националистическото действие. Те твърдят, че планът представлява отстъпка пред терористите и опасен ход, който може да раздели Турция.

Почти 40 000 цивилни граждани и военнослужещи са загинали през 25-годишния конфликт с ПКК и това е много чувствителен въпрос. Турските блогери претеглят ползите и вредите.

"Аз съм човек с националистически чувства, но не съм фанатик," пише bidosttt, който се самоопределя като патриот. "Ясно ми е, че това, което продължава от години, не е това, което кюрдите наистина искат. Жал ми е за екстремистите с промити мозъци от ПКК. Мисля, че всичко е една голяма игра."

Политиките на турското правителство от миналото вече не са подходящи, допълва блогерът, и посочва, че е "време за нови неща".

Aksilaz не е съгласен, особено ако "новите неща" означават помилване на хиляди екстремисти от ПКК. "Как ще обясните на хилядите майки за какво са загинали децата им?" пита той. Сегашната инициатива, предупреждава той, "може да доведе страната по-близо до разделяне".

Bi_dost няма доверие на прокюрдската Партия на демократичното общество (ПДО), но смята, че турското правителство трябва да работи с нея, за да намери решение, защото кюрдите са избрали ПДО за свой представител в парламента.

ПДО приветства плана за реформи на правителството, но настоява за широки политически реформи, като конституционни промени и политическа автономия на населената предимно с кюрди югоизточна част на Турция.

Правителството не е представило подробен проект на плана, но според анализатори той ще включва по-широки културни права, амнистия за екстремистите от ПКК и по-големи изпълнителни правомощия на местните административни органи в региона – което правителството трудно може да преглътне.

Mehmet Yaran твърди в своя блог, че планът за действие трябва да бъде гласуван на референдум и че той просто е "отваряне към кюрдите", което ще породи безпокойство в други етнически групи. Яран заключава – и това становище се споделя от мнозина – че демократичните и културни права трябва да бъдат увеличени за всички чрез "отваряне към една модерна Турция".

Това съдържание е изготвено специално за SETimes.com

Портал Турция

Türk blogcular Kürt sorunu üzerinde bölünmüş durumda !

2009

Blogcular, hükümetin Kürtlerin özgürlüklerini genişletme ve PKK militanlarına verilen desteği eritme girişimi hakkında vicdan muhasebesi yapan bir tartışmaya giriştiler.

Southeast European Times için Ayhan Şimşek'in haberi -- 09

photo

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürt yanlısı DTP'nin genel başkanı Ahmet Türk ile 13 Ağustos Perşembe günü yaptığı görüşme sonrasında basın mensuplarına konuştu. [Getty Images]

Türkiye, Kürt sorununu çözme ve on yıllardır süren gerginlik ve şiddete bir son verme amaçlı geniş çaplı bir eylem planına hazırlanıyor. Planda ülkedeki etnik Kürtlerin kültürel haklarının genişletilmesi ve terörist Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) son verilmesi hedefleniyor.

Bu iddialı plan için geniş tabanlı bir destek gerekiyor ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bütün önde gelen siyasi partileri bu girişime katmak için yoğun çaba gösteriyor. Ancak Erdoğan Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden direnişle karşılaştı. Partiler planın teröristlere verilmiş bir taviz ve Türkiye'yi bölebilecek tehlikeli bir manevra olduğundan ısrar ediyorlar.

PKK ile 25 yıldır süren çatışmalarda neredeyse 40 bin sivil ve askeri personel hayatını kaybetti ve bu konuda büyük hassasiyet var. Türk blogcular da olaya ağırlıklarını koydular.

Kendisini vatansever olarak niteleyen bidosttt, "Milliyetçi duyguları olan bir kişiyim ama fanatik değilim." diyerek şöyle devam ediyor: "Yıllardır yaşanan şeyin Kürtlerin gerçekte istedikleri şey olmadığının farkındayım. Beyinleri yıkanmış PKK militanlarına acıyorum. Tüm bunların büyük bir oyun olduğunu düşünüyorum."

Türk devletinin geçmişteki politikalarının artık geçerliliğini kaybettiğini de ekleyen blogcu, "yeni şeyler yapma zamanının geldiğini" belirtiyor.

Aksilaz,, özellikle "yeni şeyler" binlerce PKK militanının affedilmesi demekse buna karşı çıkıyor. Yazar, "Binlerce anneye çocuklarının hangi amaç için öldüğünü nasıl açıklarsınız?" diye soruyor. Blogcu, mevcut girişimin "ülkeyi bölünmeye daha çok yaklaştırabileceği" konusunda uyarıyor.

Bi_dost Kürt yanlısı Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) güvenmiyor ancak Kürtlerin DTP'yi parlamentodaki temsilcileri olarak seçmeleri nedeniyle Türk hükümetinin çözüm bulmada onlarla birlikte çalışması gerektiğini savunuyor.

DTP hükümetin reform planını memnuniyetle karşılamakla birlikte anayasa değişiklikleri ve Türkiye'nin Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu güneydoğu bölgesi için siyasi özerklik gibi kapsamlı siyasi reformlar talep ediyor.

Hükümet planın ayrıntılı bir taslağını vermemekle birlikte, analistler planda kültürel hakların genişletilmesi, PKK militanlarına af ve bölgedeki yerel idari organların icra yetkilerinin artırılmasının yer alacağını söylüyorlar. Bu da hükümet için yutması zor bir hap olacak.

Mehmet Yaran blogunda eylem planının referanduma sunulması gerektiğini ve bunun "Kürtlere yönelik bir açılım" olup diğer etnik gruplarda rahatsızlık yaratacağını savunuyor. Yaran, pek çok kişi tarafından paylaşılan bir görüş olarak, demokratik ve kültürel hakların "çağdaş bir Türkiye'ye yönelik açılım" kapsamında herkes için genişletilmesi gerektiği sonucuna varıyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

Portal Turkey

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2