Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

вторник, 24 февруари 2009 г.

Дамските панталони ще влязат за първи път и в турския парламент

Йорданската кралица Раниа

Първата дама на Мароко Лала Салма

Разрешават дамския панталон в турския парламент

Сега за жените в публичната и държавната администрация важи строг дрес-код, който ги задължава да носят само поли и рокли

23.02.2009

В края на март турският парламент ще трябва да гласува поправка в закона, която ще позволява на жените да носят панталони и в публичния сектор

Сега за жените в публичната и държавната администрация важи строг дрес-код, който ги задължава да носят само поли и рокли. Предложената поправка в закона ще позволи най-после и турските депутатки да влизат в пленарна зала с панталони.

Кралица Раниа от Йордания беше с панталон на Световния икономически форум в Давос, а той е неизменен атрибут в облеклото й при посещения в чужбина - от Лондон до Токио и Вашингтон. С панталон тя посреща както държавни глави, така и дипломати.

Първата дама на Мароко Лала Салма също се появи с панталон на националния празник на страната, с него тя посрещна генералния директор на ЮНЕСКО и краля Испания.

След около месец дамските панталони ще влязат със същата непринуденост за първи път и в турския парламент.

"Жените - депутати могат да носят поли или сако и панталон по време на парламентарните заседания в залата или по време на работа в комисиите на парламента" - е записано в новия проектозакон.

Текстът за първи път бе обнародван от вестник "Хюриет". Турският всекидневник смята, че законът може да разчита на пълен консенсус и няма да има проблеми с гласуването в парламента.

В негова полза се изказват дори представителите на Партията на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Ердоган.

Членовете на Законодателното събрание - 500 мъже и 50 жени - ще бъдат призовани също така да гласуват и втори вариант на закона, според който разрешението да се носят панталони в парламента ще обхване всички жени и служителки в турския парламент.

"Това ще бъде една много важна еволюция" - коментира професор Лоран Миньон от университета Билкент в Анкара.

"В Турция продължават да са в сила много строги закони и правила за облеклото на публични места: мъжете задължително трябва да са с вратовръзка, а жените в рокли. Но през последните години държавните предприятия предприеха промени и постепенно започнаха да въвеждат по-либерални норми в облеклото и станаха по-толерантни към присъствието на жени в панталони."

Професор Лоран Миньон уточнява, че това е "само една еволюция и не бива да се смята за революция". При това тя е изцяло заслуга на жените, на "борбата на феминистките" и на дебатите, започнати от "левите, ислямските и либералните интелектуалци".

От няколко години се води оживен обществен дебат на тема "има ли право държавата да определя морален кодекс в облеклото и да го прави задължителен за всички".

Вестник "Хюриет" отново припомня опитите на движението на жените (завършил за съжаление неуспешно) в лицето на депутатката Айсели Гьоксой, която в средата на 90-те години се опита да влезе в парламентарната зала, облечена в панталон. "Това бе едно недостатъчно усилие, но не и напразно".

Този закон няма нищо общо с протестите, които се развихриха миналата година след като парламента вдигна забраната жените да карат велосипеди в университетите. Това бе реформа, напълно подкрепена от Ердоган и част от неговата партия. Но след това спряна от Конституционния съд.

В разгорялите се тогава дебати много се спореше за светския характер на държавата и за опасността той да бъде нарушен. Това е същият мотив, поради който миналата година партията на Ердоган рискуваше да бъде забранена.

"Новата поправка в закона няма нищо общо с ислямската вяра" - подчертава проф. Мишел Бернардини от Института за Близкия изток в Неапол. "Дори само поради факта, че панталонът е част от облеклото на турската жена много преди Ататюрк. И той продължава да е част от облеклото на жените в Северна Африка, Сирия, Иран и в много ислямски държави".

Превод БГНЕС

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2