Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

понеделник, 28 декември 2009 г.

„Заман”:Българските турци не са проблем,а решение на проблема !

„Заман”:Българските турци не са проблем,а решение на проблема !

28 декември 2009

София/Анкара.

Церемония в памет на жертвите при кампанията за насилствена асимилация на турците и мюсюлманите, живеещи в България, предприета преди 25 години при комунистическия режим, се състоя в Момчилград, намиращ се недалеч от Кърджали, пише турският вестник „Заман”.

В писмено послание, изпратено до участниците в паметната церемония от лидера на Движението за права и свободи, обединяващо преобладаващо турците в България, Ахмед Доган се казва, че българските турци не са проблем, а решение на проблема.

В посланието, прочетено от депутата от ДПС Лютфи Местан, се посочва, че българските турци винаги са били толерантни, но това не трябва да се интерпретира, че са с наведени глави и готови да бъдат мачкани.

Доган отбелязва, че с действията си расистката и крайнонационалистическа партия АТАКА, която се опитва да представи Движението за права и свободи като „враг” и предприе действия за забрана на излъчването на кратки новини на турски език по Българската национална телевизия, се опитва да изолира България от Европа и правителството, което е заложник на партия АТАКА, която е противник на Европа, трябва да реши този въпрос.

Ахмед Доган посочва, че ако някой се опита да потъпче правата на човека и на малцинствата в страната, ще срещне сероизна съпротива, пише вестникът.


АФ / Портал Турция

Türkan Bebek'in anmasına binlerce kişi katıldı !

Bulgaristan'da komünizm döneminde Türklere karşı girişilen asimilasyon kampanyası sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 17 aylık Türkan bebek, ölümünün 25. yılında törenlerle anıldı.

Asimilasyon kampanyasına karşı Türklerin başlattığı direnişin simgesi haline gelen Türkan bebek için düzenlenen anma törenine binlerce kişi katıldı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili Lütfi Mestan, törende yaptığı konuşmada, geçmişte yaşananların unutulmaması gerektiğini belirterek "Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bu olayların bir daha yaşanmasına ancak bu şekilde mani oluruz" dedi.

Türkan bebek ve diğer demokrasi şehitleri için duaların okunduğu törene HÖH milletvekilleri Lütfi Mestan ve Ünal Tasim'in yanı sıra Kırcaali bölgesindeki Türk belediye başkanları ile Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet de katıldı.

Bulgaristan;da 26 Aralık 1984 tarihinde Benkovski Belediyesine bağlı Kayaloba köyü yakınında toplanan 3 bin kadar Türk'ün, isimlerinin zorla değiştirilmesi ve asimilasyon kampanyası girişimlerine karşı düzenlediği protesto gösterisi sırasında, Bulgar askerleri ve milis kuvvetleri tarafından halkın üzerine ateş açılmıştı. Açılan ateş sonucu Musa Yakup ve Ayşe Hasan ile daha 17 aylık olan Türkan bebek vücutlarının çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlarla ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı.

Bulgaristan;da 1989 yılında demokrasiye geçiş sürecinin ardından, buraya bir anıt çeşme yapıldı. Türkan bebek, adının verildiği bu anıt çeşmede her yıl 26 Aralık tarihinde düzenlenen törenlerle anlıyor.
26 Aralık 2009, Cumartesi

http://zaman.com.tr / Портал Турция

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2