"..." пуска книгата "Латифе ханъм" на 27 април
Разкриват тайни за жената на Ататюрк
Писателката Ипек Чалъшлар идва у нас за премиерата
Латифе е била омъжена Ататюрк от 1923 до 1925 година. Романът е посрещнат с голям интерес от читателите, тъй като в Турция официално нищо не се е говорело за причините за развода на прочутата двойка. Веднага става бестселър. Но журналистката е обвинена за обида на основателя на модерната турска република. Причината за това е място в книгата, където Чалъшлар пише, че Ататюрк, изправен пред опасност да бъде убит, напуснал президентския дворец, покрит с чадри и преоблечен като жена. Тя обаче е посочила, че цитираният пасаж се основава на разкази на сестрата на Латифе ханъм и на други източници. Но не само това е причината някои хора в Турция бурно да дискутират и обсъждат биографичната творба. До написването на романа животът и личността на Латифе е бил загадка и мълчание. А още преди 30 г. известният историк проф. Решат Кайнар пише: "Революционната ни история, по-точно историята на Републиката, не може да бъде написана, без да се проучат документите на Латифе ханъм."
По време на брака си Латифе се проявява като прогресивен държавник, без покривало на лицето и същевременно ревностна защитничка за правата на жените. Тя е играла значителна роля при първите стъпки в годините на създаването на републиката в Турция. Следва право във Франция, завършила е американски колеж, дъщеря е на един от най-богатите хора в Измир и една от първите еманципирани дами в Турция.
След развода Латифе преживява половин век в пълна изолация. В завещанието си тя изрично забранява да се говори с роднините й до второ поколение. Написва спомените си, а намиращите се у нея ценни документи предава за съхранение в банков сейф с поръката да ги отворят, когато му дойде времето. Ипек Чалъшлар 2 години е проучвала вестници, исторически студия, биографични книги, устно разказани исторически факти. Родената през 1947 г. журналистка сега прави книга за една от първите писателки от близкото минало на Турция.
Искра КРАПАЧЕВА
стандарт
-
Турска писателка била обидила Ататюрк
БТА
В Истанбул започна съдебен процес срещу писателката Ипек Чалъшлар по обвинение в обида към основателя на турската република. Била засегнала в биографичната книга "Латифе-ханъм" - за съпругата на Кемал Ататюрк, самия него, съобщава АП.
Процесът се открива на фона на настоятелните призиви от страна на ЕС към Анкара да премахне закони, ограничаващи свободата на словото.
Авторката рискува да получи наказание до четири години и половина затвор, ако бъде призната за виновна за обида към Ататюрк, съобщава турският телевизионен канал НТВ.
Недждет Татлъджан, редактор от в."Хюриет", е обвинен заради публикуване на откъси от книгата на Чалъшлар. В обвинителния акт за него се иска наказание от 4,5 години затвор.
Всичко това е, задето в книгата Чалъшлар пише, че Ататюрк, който бил изправен пред опасност да бъде убит, напуснал президентския дворец, покрит с чадър и предрешен като жена.
Обвиненията срещу писателката бяха повдигнати, след като правосъдието бе сезирано от читател на в. "Хюриет" - Хюсеин Тургул Пекин. Читателят бе написал до прокурора писмо, в което посочва: "Да се твърди, че Ататюрк, чиято смелост никой не може дори да се опита да измери, е направил нещо такова, е най-голямата обида".
Книгата на Чалъшлар е първата обширна биография на Латифе ханъм, която е била омъжена за Ататюрк в продължение на около две години до развода им през 1925 г.Тя стана бестселър в Турция.
Чалъшлар е посочила, че цитираният пасаж от книгата се основава на разкази на сестрата на Латифе ханъм - Веджихе Илмен и на други източници.
Процесът срещу Чалъшлар съвпада с посещението в Турция на еврокомисаря Оли Рен, който призова да се отмени член 301 от турския наказателен кодекс. Този член предвижда наказания за обида към турската република, нейни официални представители или към турската национална идентичност. По силата на този член се водят дела срещу Орхан Памук и Елиф Шафак.
Няма коментари:
Публикуване на коментар