Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

вторник, 11 ноември 2008 г.

Конфесионално напрежение в Турция

10. 11. 2008

Chamoroglu_Erdogan Конфесионално напрежение в Турция

Гасан Насър

Вчера около 50 хиляди алевии демонстрираха в турската столица Анкара. Те издигнаха лозунги против дискриминацията, която според тях упражнява турското правителство. Представителите на религиозното малцинство считат, че в страната се нарушават принципите на светската държава и равенството между различните вероизповедания.

Наред с лика на създателя на светската турска държава Мустафа Кемал Ататюрк, демонстрантите издигнаха лозунги, враждебни на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Освен това те скандираха срещу задължителното изучаване на религия в училищата, което се провежда съгласно принципите на тълкуването на исляма от сунитското мнозинство. Алевиите желаят да бъде премахната Дирекцията по вероизповеданията, която осъществява контрола върху дейността на джамиите. Те обвиняват нейните ръководители, че строят сунитски молитвени храмове в алевийските населени места и по този начин принуждават местното население да се моли в религиозни домове. Друго тяхно искане е държавата официално да признае малцинството, да му отделя годишна субсидия и в богословските факултети да се изучават религиозните доктрини на алевиите.

Пред събралото се множество председателят на Съюза на алевиите-бекташи Али Белкиз заяви, че по време на шестте си години на управление ПСР не е направила и една крачка в полза на алевийското малцинство. Той допълни, че правителството на Ердоган ще остане в турската история като това, което е предизвикало най-голямо разделение между сунити и алевии. Според Белкиз този факт е причината за оставката на депутата-алевит от управляващата партия Риха Чамуроглу от поста премиерски съветник по въпросите на алевиите.

Очевидно министър-председателят Ердоган се натъква на сериозни проблеми с това религиозно малцинство. Редица наблюдатели предполагат, че на практика зад сунитско-алевийската борба прозират чисто политически проблеми, тъй като гръбнакът на най-голямата опозиционна партия в Турция – Народнорепубликанската (НРП), ръководена от Дениз Байкал, се състои именно от членове на алевийското малцинство. Опоненти на НРП повдигат обвинения, че на нейните митинги през лятото на 2007 г., на които се издигаха анти-ПСР лозунги, реално се оповестяваха желанията на алевийската общност. В тази светлина може да бъдат тълкувани вълненията на това религиозно малцинство именно през призмата на борбата между управляващите и опозицията.

Все пак, само преди една седмица вестник „Хюрриет дейли нюз” оповести, че министър-председателят Реджеб Ердоган е решил да направи ремонт на кабинета. Сред набелязаните промени е включването, за пръв път в историята на страната, на министър-алевит. Медийните източници посочват името на същия депутат-алевит Риха Чамуроглу като кандидат-член на Министерския съвет. За целта ПСР смята да раздели сегашното министерство на културата и туризма на две. Твърди се, че на активиста-алевит на ПСР ще бъде предложено самостоятелното министерство на културата.

От алевийските среди твърдят, че тази стъпка не е искрена. Тя е предназначена единствено да представи правителството в по-добра светлина пред Европейската комисия, която вече е изготвила поредния проекто-доклад за напредъка на Турция към членство в Европейския съюз. В черновата се отбелязва, че „за пръв път в историята на съвременна Турция се осъществява диалог с алевийската общност, но все пак има още много да се направи за подобряването на положението на това малцинство, наброяващо 15 милиона.”

Някои турски журналисти твърдят, че осъществяването на промени в кабинета, ухажването на алевиите от ПСР и техните сериозни критики към властта са свързани до голяма степен с приближаващите местни избори през пролетта на 2009 г. Двете най-големи партии в страната – ПСР и НРП, са в постоянна конфронтация, водени от стремежа да натрупат най-големи политически дивиденти пред местното обществено мнение и ЕС.ориентбг

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2