Турският бизнесмен и бивш собственик на захарните заводи в Девня Бедри Шефик, който е изселник в Истанбул, разказва пред 24 часа за отношенията си с ДПС и Ахмед Доган и за ролята на самоубилия се Ахмед Емин в цялата схема.
Бедри Шефик
-Г-н Шефик, какво е вашето обяснение за самоубийството на Ахмед Емин?
-Той с действията си в такава степен натрупа материал срещу себе си, че нямаше друг изход. Неговата роля беше да мачка определените хора, които заставаха срещу Доган, или срещу икономическия обръч от фирми, които той създаде. Емин си даде сметка, че ролята на маша, която му беше дадена, е неудържима. Лошото е, че и Доган го остави за храна на вълците. Лидерът се дръпна настрани, когато усети сериозността на разработката, която започнаха службите срещу ДПС, парите на ДПС и неговите лично. На предната линия се бореше Емин, а от друга страна, той няма имунитет на депутат. Всички разпити, които се водеха по тази разработка, минаваха през Емин. Той осъзна ролята си на бушон и нямаше друг изход. Не съм изненадан от това, което стана.
Просто има някои граници, които не се минават. А той не спираше, стигаше до крайност с хората. А и в ЕС не можеха да гледат до безкрай това, което правеше ДПС. В повечето случаи напред излизаше сянката на Емин. И той не издържа психически, а и пак казвам, не получи подкрепата от Доган.
-Имате предвид разработката „Лиана“?
-Да.
-Нещата ще се разплетат ли още?
-Да, но след края на тази коалиция или непосредствено преди това. Очаквам да излязат още много мръсни неща. И първо те ще дойдат от областните ръководства на ДПС, където се трупа недоволство, и то главно заради разпределение на парите.
-Не надценявате ли ролята, която Емин е играл?
-Не, в никакъв случай. Дори това, което се говори за него, е малко. Аз самият съм го изпитал на гърба си. В един момент, където и да се движех, пред мен изникваше Ахмед Емин.
-Дайте примери?
-Преди години при мен дойдоха, тук в Истанбул, двама души. Заявиха, че ги праща Емин, и поискаха да прехвърля половината от захарния завод в Девня на името на Доган. Чрез подставени лица, разбира се. Когато отхвърлих искането, те заявиха, че само за кратко време ще видя истинската функция на Доган в държавата и ще разбера колко бързо ще ми бъде отнет заводът. Тогава започнаха моите неприятности.
-Какво общо има Емин в случая?
-Вижте, аз тогава държах 60% от пазара със захар и това беше един много сладък за България бизнес. Целта беше да бъда отстранен от този пазар. Цялата операция се ръководеше от Емин и тя успя.
-Как можете да го докажете?
-Проведоха се две срещи с мен. Първата беше тук в Истанбул през март 2003-а. Двамата, които дойдоха, казаха, че ги изпраща Емин, което означаваше, че се действа по поръка на Доган. Срещата стана в моя офис. Това бяха българи, но не политици.
Аз отначало наистина се съмнявах, че са изпратени от Емин, но се уверих в последствие, че това е истината. Стана след разговор с Ахмед Доган. Той ми каза буквално следното: „За разлика от теб, аз никога не те подценявам“.
Те на тази среща отначало поискаха 1/3 от завода, след това ребром поставиха въпроса за половината. Аз не се съгласих, но май е трябвало да го направя (Смее се).
-Имаше ли друга среща?
-4 месеца по късно, през юни 2003-а. Тя беше вече в София, в централата на ДПС. На нея присъства един човек, който тогава оглавяваше политическа партия в България, известен в страната.
Той още оглавява тази партия. Срещата беше в заведението под централата на ДПС. По-късно към нас трябваше да се присъедини и Доган. Той щял да дойде, когато всичко е готово, т.е. аз съм се съгласил на предложението и да го полеем.
Но ние не се разбрахме и той не дойде. И агнето, което трябваше да изядем по случая, остана неизядено. Аз казвах, че съм готов да направя някакви субсидии като дарение на ДПС, но да се влезе в собствеността и управлението на завода – не съм съгласен.
-На кого персонално искаха да прехвърлите акциите от завода?
-Това е техническа подробност. Ставаше дума за поставена офшорна компания.
-Партията на този лидер, който е присъствал на срещата, близка ли е до ДПС?
-Той също беше смачкан след това. За него много се писа, икономическата полиция му създаде много проблеми. Той е изцяло изцеден. За разлика от мен не можа да се овладее. Той е и бизнесмен, и лидер на партия.
-Според вас ролята на Емин в ДПС не е тази, която му приписва Доган?
-Абсолютно. Той беше дясната ръка във всичко. И при оказване на натиск, и при прибиране на пари от рушвети. Той беше клечка номер едно, послушна птица на Доган.
-Как си обяснявате тази бърза кариера – от село Козица до клечка номер едно?
-Доган провери много хора около себе си. Но по-послушен от Емин не можа да намери.
След убийството на Илия Павлов той трябваше за кратко време да се окопити и да намери начин да прибере тези пари, останали некотролирани след убийството. Емин беше на разположение.
-Защо намесвате Илия Павлов?
-Смятам, че всички пари на Доган се въртяха от Илия Павлов.
-Как преценявате сега икономическото положение на Доган и на ДПС?
-Той контролира няколко важни звена в България. На първо място това са митниците. Държеше и всички офшорни зони – фришоповете и бензиностанциите там чрез неговия човек Фуат Гювен. Изкарани са много пари.
Следва Агенцията за държавни вземания (АДВ). Чрез нея той направи трета приватизация в България. Предварително нарочени фирми бяха обезглавени, за да преминат в икономическата структура на Доган.
-Пример?
-Захарните заводи в Девня и в Камено, Бургаско. Чрез АДВ с много бърза процедура собствеността премина в лицето на Г.Г. Кабелният завод в Бургас и още 20-ина печеливши предприятия бързо си смениха собствеността.
-Кой е Г.Г.?
-Хората ще се сетят кой е собственик на тези фирми.
-На колко спред вас възлиза състоянието на Доган в момента?
-В Турция сме правили анализи с мои приятели бизнесмени. Стигнахме до извода, че става дума за около 1 млрд. долара. Това, което се контролира от него.
-Вярно ли е, че ако се приберете в България, ще ви арестуват за неплащане на данъци?
-Не е вярно. Процедурата във върховния касационен съд е приключила и обвиненията към мен са отпаднали. Няма проблем да вляза в страната.
-Чия собственост е сега захарният завод, който беше ваш?
-На Г.Г. И заводът за олио в Девня е негов. Двата завода, които струват общо към 50 млн. долара, ги взеха за 250 хил.
-Какъв е механизмът при промяната на собствеността?
-Чрез съответните служби, за които вече споменах, се правят много големи актове, които трудно се спират. Натиска се и съдът да не спира тези актове. Атакува се собственикът и се продава за седмица.
-Какво ще стане с този милиард в долари?
-След смъртта на Емин Доган няма да успее да контролира тези парични приходи и басейнът ще се изпразни бързо. Ситуацията изисква поне двама-трима като Емин. Но Доган е умен и ще извади такъв заместник.
-В политически план как ще се отрази това на ДПС?
-Доган ще тушира обстановката. Но разцеплението в ДПС е неминуемо.
-Виждате ли алтернатива на ДПС?
-Не. Без подкрепата на Турция това няма как да се случи. Просто в България никой няма тези икономически лостове като Доган. В Турция от година-две има нова тенденция и тя е в България турците да не се представляват от една партия.
И на новите избори може да се очаква нова стратегия на Турция по този въпрос.
-Помагат ли бизнесмени изселници на ДПС?
-Разбира се. Това са хора, които са „задлъжнели“ по някакъв начин на ДПС. Аз също съм давал.
-Какви суми?
-Сериозни.
-Един милион лева сериозна сума ли е?
-Да, сериозна е.
Няма коментари:
Публикуване на коментар