Турският премиер Ердоган подкрепи ядрената програма на Иран !
Турският премиер Реджеп Ердоган подкрепи ядрената програма на Иран. Това стана по време на продължаващата му двудневна визита в Техеран. Иранксият президент Махмуд Ахмадинеджад е изразил своето задоволство, както и по отношение на ясната позиция на Турция към Израел.
Двете страни подписаха няколко споразумения за сътрудничество в областта на енергетиката, търговията,транспорта и културата. Четирима министри, 16 депутати и голяма бизнес делегация придружават турският министър-председател по време на визитата.
Докато в Женева продължават преговорите с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), в Техеран турският премиер даде рамо за ядрената програма на Иран. Ердоган я определи като „мирна програма с хуманна цел”, а иранските власти като „откровени в своите намерения”.
Домакинът Ахмадинеджад не скри задоволството си от подкрепата на Анкара и похвали турското правителство за ясната позиция към ционисткия режим в Тел Авив, която според него е била приветствана от целия Ислямски свят. След постигнатата вчера договореност, днес двете страни ще подпишат няколко споразумения, сред които акцентът е върху спогодбата за добив на газ в иранското находище „Южен Парс”.
След две годишна пауза ще бъде подновен рамковият протокол за добив на нефт и газ, който беше подписан още през 2007 г. Предвиждат се инвестиции на стойност 4 млрд. долара при общ капацитет на количествата от 35 млрд. куб. метра газ. В бъдеще една част от тези доставки ще потекат по тръбата „Набуко” – за което съобщи турският министър на енергетиката Танер Йълдъз.
В двустранната търговия между Турция и Иран се преминава към разплащане в местна валута. Тази нова антикризисна практика на Турция, след Русия и Иран наскоро ще обхване и Китай. Така 20% от целия външнотърговски оборот на страната ще излезе извън разплащанията в долари и евро. В иранската столица Ердоган даде уверения, че необходимите затова законодателни промени вече са извършени.
бнр /Портал Турция
Няма коментари:
Публикуване на коментар