Турският Конституционен съд смята, че ключови фигури от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), вкл. премиерът Реджеп Тайип Ердоган и министърът на образованието Хюсеин Челик, са били замесени в антисветска дейност, предаде Ройтерс.
Заключението се съдържа в мотивите на съда, който през юли реши да не закрива управляващата партия за ислямистка дейност, но й наложи финансови санкции.
Не може да се отрече, че със своите приемани за антисветски действия, ПСР е можела да възпрепятства функционирането на демокрацията и е създала предпоставки да бъде поставена под въпрос легитимността на конституционния ред, пише още в мотивите, публикувани в турския държавен вестник.
"Пет действия, които я спасиха", пише в заглавие в. "Акшам", който позовавайки се на мотивите на съда, съобщава, че някои от причините, поради които съдът е решил да не закрива ПСР, са усилията на партията за членството на Турция в ЕС, осъществените реформи и подкрепата на народа, с която ПСР се ползва.
В текста от 770 страници като фактори в подкрепа на партията се изтъквали промените за правата на жените, фактът, че не призовава към насилие, и упражняването на властта в посока на съвременната демокрация.
Трябва да се приеме, че партията е станала средище на дейност срещу светската държава заради опита си да промени някои от членовете в турската конституция, оценява още съдът, имайки предвид конституционните поправки, с които през февруари турският парламент, доминиран от ПСР, вдигна забраната срещу носенето на ислямски забрадки в турските университети.
На 5 юни Конституционният съд анулира промените и спря тяхното действие.
Неочаквано острата критика на съда към премиера Ердоган, който остава най-популярният политик в Турция, както показват осъществени неотдавна анкети, може да поднови напрежението в Турция в момент, когато страната се опитва да ограничи влиянието на световната финансова криза, отбелязва Ройтерс.
Няма коментари:
Публикуване на коментар