Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

сряда, 28 април 2010 г.

Хакан Фидан - новият шеф на турската разузнавателна служба MIT !

Хакан ФиданТурция разширява своята разузнавателна дейност в чужбина

проф. Владимир Чуков

Турските средства за масова информация уведомиха, че президентът Абдула Гюл официално е подписал указа за назначаването на Хакан Фидан като ръководител на турската разузнавателна служба MIT. Той наследява на поста Емре Танер, който управляваше външното разузнаване в продължение на пет години.
Фидан е представил своята платформа за дейността на централата. Основният акцент е поставен върху преструктурирането на службата с цел повишаване на нейната ефективност. В по-конкретен план бъдещият началник на MIT смята да работи много по-синхронизирано със службата за вътрешна сигурност с оглед на по-доброто обезпечаване на външната политика на Турция.

Според германски информационни източници Фидан ще използва работните модели на американските разузнавателни служби. Конкретните приоритети са свързани с наблюдението и контрола върху изпълнението на международните договори (без да се споменава дали става въпрос единствено за тези, по които Турция е страна), изработването на отбранителната концепция на държавата, активизирането на „икономическото разузнаване”, защитата на турските обекти и интереси зад граница и активното подпомагане на правителството в „информационната война”. От биографичните данни на бъдещия разузнавач №1 на Турция се вижда, че става въпрос за онези сектори на сигурността, по които самият той е специалист.

Хакан Фидан е роден през 1968 г. в Анкара. През периода 1986-2001 г. служи в турската армия. Известно време работи в базата на НАТО в Германия, която се занимава с провеждането на операциите за бързо реагиране (Allied Rapid Reaction Corps). Впоследствие се оттегля от активна военна служба и работи като икономически и политически консултант на австралийското посолство в Анкара. Специализира мениджмънт и политически науки в университета в Мериленд, САЩ. Магистърската му теза, озаглавена: „Разузнаване и външна политика. Сравнение между британските, американските и турските разузнавателни системи” е защитена в анкарския университет „Билкент”. Впоследствие тази негова разработка прераства в докторска дисертация, която е озаглавена: „Ролята на информационните технологии за контрола на международните договори в информационната епоха”.

Очевидно е, че новият ръководител на турското разузнаване има сериозна научна подготовка. Той е специализирал в Международната агенция за атомна енергия (МАЕЕ), в Института на ООН по разоръжаване в Женева, Швейцария, в лондонския Институт за контрол върху технологиите и др. Има преподавателски стаж във висшите учебни заведения „Хасетеп” и „Билкент” в Турция.

Фидан има успешен мандат като ръководител на Турската агенция за развитие и сътрудничество (ТАРС). Официално тази държавна структура осъществява и контролира дейността на Анкара по реализирането на икономически, търговски, социални, културни и технически проекти в развиващите се страни. От електронната страница на ТАРС научаваме, че тя има представителства в 20 държави по света. Прави впечатление, че сред публично заявените цели са „реализация на макропроекти в региони, които са в известна степен развити” (с пояснението, че за такива се приемат Централна Азия и Източна Европа).

В Анкара високо оценяват факта, че по време на управлението на Фидан на ТАРС турската държава става спомоществовател на авторитетната Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). На практика това е равнозначно на признанието, че Турция е станала част от елитния „клуб на богатите държави”. ОИСР е създадена през 1948 г. със седалище в Париж, Франция и представлява обединение на тридесетте най-мощни икономики в света. Паралелно с това вестник „Заман” отбелязва, че Фидан си е спечелил уважението на нецивилните членове на авторитетния турски Съвет по национална сигурност, когато е представял дейността на ТАРС.

Преди да встъпи официално като служител в централата на MIT, Хакан Фидан е работил в Министерския съвет. Той е реализирал множество неофициални задгранични мисии, придружавайки бившия съветник по международните въпроси на Ердоган - сегашния външен министър Ахмед Давутоглу. Той е взел участие в задграничните командировки на настоящия премиер и е присъствал на всички негови международни срещи. Фидан е един от тримата високопоставени турски официални лица, които играят решаваща роля за организирането и провеждането на непреките мирни преговори между Израел и Сирия, които започнаха през 2007 г. Той бе сред делегацията на Турция на международната среща за ядрена сигурност във Вашингтон, проведен на 12 и 13 април 2010 г.ориентбг.инфо

Photobucket

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2