Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

четвъртък, 19 март 2009 г.

ДПС-НДСВ

Предизвестена смърт

Царят ще скочи в лапите на Доган в 12 без 5

Бележки по високия наратив на Сокола с елементи на разсъждения

Галя Горанова

За НДСВ е важно да проведе цялата си предизборна кампания под маската на "самостоятелен играч". После ще пристане на Доган...

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Още преди две години политическият звяр Ахмед Доган предрече появата на предкризисната красавица. Направи го иносказателно, в силно метафоричен наратив, под формата на приветствие към 3-ия извънреден конгрес на НДСВ през юни 2007-а, който се увенча с разцеплението на царската партия. Ето какво рече Доган:

"Когато има разминаване между виртуалния и реалния политически патос на една политическа сила, на прага обикновено се появява една предкризисна красавица, която недвусмислено поставя въпроса "или - или" - или примиряване с безгрижието на инерциалния момент, или избиране на мъжкото начало на властта... В определено място и време съзнателно съм се поддавал на изкушението на въпросната красавица, но с ясното намерение да я преодолея в себе си, без да се приемам насериозно за хищник, а при други случаи почти нежно, но и радикално съм култивирал неразорани целини, само и само да поникнат нови рози, на чийто аромат впоследствие съм се уповавал. Предполагам, че това ми се е случило, защото, откакто започнах да разбирам от политика,

изповядвам идеята "Обединявай и управлявай"

като част от собствената ми политическа същност..."

И всичко това, за да отправи следното предложение към либералния си партньор НДСВ: "...с удоволствие ви предлагам либерален бартер на нашето ноухау в партийното строителство срещу модела на вашата медийна политика".

Тези многозначителни припомняния са ключът към днешната подновена оферта на звяра ДПС към предкризисната красавица НДСВ в един столичен ВИП ресторант сред бароковия декор на Народния театър. Доган просто притопли стария ценоразпис за либерален бартер с царя. Разминаването между виртуалния и реалния политически патос в поведението на НДСВ е в крайната си фаза. Перченето на царистите в парламента и мащабът на подетите инициативи за промяна на конституцията и съществуващия ред не съответстват на електоралната им незначителност. Предкризисната красавица повече от всеки друг път е изправена пред избора "или-или" - да бъде или да не бъде в политическия мир. А Сакскобургготски не изглежда да се е примирил с инерциалния момент, колкото и да го плаши мъжкото начало, въплътено от хищния либерален партньор. Само дето бартерът е малко по-друг - не нашите чалъми в партийното строителство срещу вашите тарикатлъци в медийната политика, а европейска легитимация на ДПС срещу политическо бъдеще за НДСВ.

Въпреки че царистите нарекоха офертата с кодовото име "целувката на смъртта", не е изключено да се оправдаят думите на Лютви Местан, че това може да се окаже "целувка на възкресението" за НДСВ. Колкото и да се кълнат хората на Симеон, че вероятността за либерален алианс с ДПС клони към нула, кръчмарят още не е направил сметката. А Симеон ясно потвърди, че преговорите са в ход.

Онова, което със сигурност знаем за намеренията на царя е, че на всяка цена

иска да остане във властта

Първо - за да реши веднъж завинаги имотния си въпрос, и второ - заради необходимостта от гаранции, че реституцията ще е необратим процес. А за да контролира и двата процеса, му трябва управленски лост. Другото сигурно е, че Сакскобургготски не обича да играе "ва банк" при политическите залагания. А каква по-голяма несигурност от самостоятелно явяване на изборите?

За Доган пък сме сигурни, че трескаво търси европейска легитимация. Въпреки че от две години присъства в Европейския парламент, ДПС буди недоверие у задграничните си партньори заради етикета "етническа турска партия". И бездруго нарастващата лавинообразно мюсюлманска общност в сърцето на Европа плаши тамошните политици. Ами ако по примера на ДПС турските гастарбайтери в Брюксел също понечат да си основат партия? Във Франция, Германия и Холандия със сигурност си задават подобни въпроси. Същевременно се множат противниците на членството на Турция в ЕС, а партията на Доган нескрито играе ролята на "троянски кон" на южната ни съседка в европейските институции. Тъкмо заради важността на тази своя мисия ДПС търси

да се прикрие зад "европейското лице" на България,

както обича да се титулува НДСВ. Един наглед естествен алианс между двете либерални партии ще подпомогне лобистките амбиции на Доган. В наратива на ДПС лидера това звучи по следния начин: "Преосмисляне на етнонационализма в гражданско-политически патриотизъм с европейски измерения". Нима има по-подходящ изпълнител за каузата от Симеон? При това член на либералната фракция в ЕП, към която се числи и ДПС. Съмненията за етническия характер на Догановата партия ще отпаднат съвсем, когато листата се поведе от българския еврокомисар Меглена Кунева. Въпреки че в случая тя ще влезе в нелепата роля на фалшив етикет и ще заблуди потребителя на политическите услуги, противно на сегашната си роля.

Веднъж скрепили коалицията за евровота, двете формации със сигурност ще запазят тандема и за парламентарните избори. Още повече, че успехът им на 7 юни е неминуем. Така в замаята на европейската еуфория и с гарантирания електорат на ДПС поне десетина царедворци навярно ще успеят да се промъкнат и в следващото Народно събрание.

Дали царят ще се поддаде на смъртоносната целувка, ще стане ясно в последния момент. По тактически съображения. За НДСВ е важно да проведе цялата си предизборна кампания под маската на "самостоятелен играч". В противен случай ще загуби и последните си малобройни привърженици и ще трябва да дава трудни обяснения. Оттук и упоритото отричане на всяка възможна близост с партията на Доган. А в лапите на звяра предкризисната красавица ще скочи точно в 12 без 5, когато ще е прекалено късно за сълзи и разочарования.сега

-

Царят опроверга партията си - води разговори за коалиция с ДПС

Депутатите на НДСВ продължават да твърдят, че отиват сами на избори

Силвия Георгиева, Диян Николов

Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита Гомес Асебо наблюдават презентацията на първия сайт на царското семейство - www.kingsimeon.bg. В него има над 200 фотографии, някои от които се показват пред публика за първи път

СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски изненада вчера и собствените си депутати, и тези на ДПС с неочакваното признание, че води разговори с Ахмед Доган за общо явяване на изборите за европейски и национален парламент. За готвен либерален съюз се заговори преди дни, но от пресцентъра на НДСВ определиха "новината" като слухология. Според информациите по медиите лично Доган е предложил на царя да се коалират, за да успеят жълтите да прескочат изборната бариера. Симеон отминал предложението с мълчание. "В полето на виртуалната политика, на слухологията и откровената лъжа се лансират всякакви "хипотези" и твърдения, базирани на всевъзможни, но по правило анонимни "източници" - от лъжовно бомбастичното "Царят се оттегля", до банално невярното "НДСВ води преговори за коалиция", реагираха тогава царистите.

Вчера обаче на журналистически въпрос дали партиите от европейското либерално семейство трябва да се явят заедно на вотовете, Сакскобургготски отговори, че "това е въпрос на преценка, на стратегия и на тактика" и че е "нещо, което зависи от момента". Запитан по-конкретно дали обсъжда този въпрос с коалиционния си партньор ДПС, бившият монарх отсече, без да разграничава двата вота: "Естествено, че се обсъжда, това е логично". Но не пожела да разкрие повече подробности. Само допълни: "Познавате ме достатъчно, аз нито коментирам, нито гадая, само по фактите и делата".

Царските депутати пък предпочетоха да не се появяват пред репортерите, докато се поокопитят. Зам.-председателят на НДСВ Марина Дикова обясни обтекаемо, че не е чак толкова шокирана, защото Симеон не споменал нищо за общи листи. "Промяна в решението ни да се явим самостоятелно на изборите няма. Може би Симеон Сакскобургготски е имал предвид, че преди вот такива теми се обсъждат по принцип", обясни тя. Говорителят на НДСВ Станимир Илчев направо отсече, че Симеон не бил разбран правилно.

Заместникът на Доган Лютви Местан увери, че се е запознал внимателно с думите на царя и никъде не прочел "преговаряне". "Явно и ние, и той правим разлика между "обсъждаме" и "преговаряме", стъпи в полето на лингвистиката Местан. По думите му е съвсем естествено като либерали двете партии да си говорят, но това не били разговори непременно за едни или други листи, а за бъдещето на либералния център. Местан уточни, че проблемът е от твърде голямо значение за развитието на политическия процес у нас, "за да бъде оставен в жертва на крайни отрицания или на некоректни интерпретации".сега

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2