Ремзи Осман: Да раздаваме гласове? Хората на ДПС не са моркови в чувал
Фото:
РУМЯНА ТОНЕВА
- Г-н Осман, Бойко Борисов обвини ДПС, че ще подарява гласове на други партии за изборите, за да си гарантира лоби в 41-ия парламент. Вярно ли е?
- Кой Бойко Борисов? Неформалният лидер, който не иска да стане формален, след като променихме специално закона за него? Той явно говори от собствен опит как са му подарявали гласове. Или не познава системата за гласуване. Как може партия да подари гласове? Това да не е букет цветя?
Избирателите
на ДПС не са
статисти,
на които някой нарежда какво да правят. Това са български граждани със свободна воля. Всъщност са най-ориентираните избиратели в България. Вземете за пример избора на Първанов. За втория мандат те гласуваха по убеждение. Но на първия задаваха въпроси, на които малко трудно се отговаряше. Много обидно е разбирането за подаряване на избиратели, все едно са събрани моркови в чувал. Точно обратното е.
- Съмненията са, защото само вие качвате влияние от избори на избори.
- Отиваш при избирателя и си откровен с него. Това е рецептата. Хората питат много. Например защо Бойко казва, че одобрява възродителния процес.
- А за вашите действия не питат ли?
- Разбира се, че питат. Но щом разширяваме географията си, значи ги приемат. Не че нямаме грешки. Нищо човешко не ни е чуждо. Но не можем да надскочим себе си и като държава, ако щете. Няма как да станем изведнъж най-демократичната държава като Америка. Все едно да пренесеш автоматично демокрацията от САЩ в Афганистан. Видя се, че не става.
- Щом избирателите ви са ориентирани, защо не искате избори 2 в 1?
- Не може заради едно близко съвпадение на дати за коренно различен избор да се променя конституцията. Ако за следващите избори има други обстоятелства, пак ли ще я ремонтираме? Това не е прищявка на ДПС, а изискване на основния закон. А и по тази логика трябва да забраним частичните избори за кметове, защото активността е ниска. Бойко Борисов стана кмет за първи път на такива с доста слабо участие. Да го обвиняваме ли? Напротив, поздравихме го и му пожелахме успех.
Ние нямаме притеснения за себе си. Но другите нямало да мобилизират електората си и затова искат промяна на конституцията в техен частен интерес. Ами това е гражданското общество! Така преценяват гражданите. Излезте пред тях с идеи и платформи, привлечете ги, спечелете ги. Само в комунизма гласувахме под строй.
- Но вие пък имате интерес от ниска активност заради твърдото си ядро.
- Нямаме. Имаме интерес от участие на всички български граждани, да си изберат демократично и без ограничения представителите.
- Всъщност в колко депутати се целите сега?
- Всяка партия участва на избори, за да ги спечели. Приказките
кой преял с власт
и кой трябва да си почива показват само, че се действа на принципа "Стани да седна". Питат защо част от малцинствата гласуват за ДПС. Защото виждат демократична организация, която защитава всички граждани. Вие сещате ли се за представител на малцинствата в съдебната власт? В специалните служби? Аз съм против квотите, но у нас още има откровена дискриминация. Разбира се, че очакваме да увеличим нашите гласове. Но човек трябва да приема решението на избирателите, каквото и да е. Не виждам причина обаче те да ни обвинят в некоректност.
- Притесни ли ви подкрепата на президента за избори 2 в 1?
- Президентът си е президент, има право на мнение. Но нека каже ще иска ли забрана на частичните местни избори заради ниска активност. Той подписва десетки укази за такива.
- Защо да не се стимулира активността на хората?
- Разбира се, че трябва да се стимулира. Но не по този начин. И другият аргумент - така щял да се спре изборният туризъм. Какъв туризъм? Ето затова хората не гласуват за дадени партии, затова велики личности изчезнаха от политическия хоризонт. Опитваха се да стимулират активността досега с кюфтета и бира.
- Ако вотът е в работен ден, не може да има изборен туризъм.
- Какво разбирате вие под изборен туризъм? Българските граждани са си български граждани. Не може на едни да отнемаш, а на други да даваш права.
На последните избори за Европарламент ние спряхме хората да не осъдят държавата ни за отнети граждански права заради уседналостта. Щяха 100% да спечелят делата.
- Защо тези граждани проявяват интерес към страната само по избори, а не живеят в нея?
- А защо мислите така? Не съм съгласен. Като пращат средства в страната, липса на интерес ли е? Да не сме в комунистическия строй, когато казваха кой как ще се казва, къде ще живее и работи? На тази част от историята би трябвало да сме казали голямо "Не". Хората ще живеят и работят, където те преценят. Особено сега, когато сме в ЕС. Един от основните принципи в съюза е свободното движение на хора и капитали. А ние продължаваме да говорим за нещо, характерно за диктаторските режими, плюс опити да се плашат хората с различни етнически групи.
- А автобусите?
- Всеки ден
от Кърджали
над 20 автобуса
отиват за Турция
и толкова се връщат. От София всеки ден има над 15 за Истанбул. Това изборен туризъм ли е?
- Въпросът е плащат ли ги партии по избори?
- Как ще ги плащат? Всеки се качва, плаща си и се оправя. Автогарата е в центъра, отидете и вижте сега.
- А за избори в работен ден какво мислите?
- Може да се помисли. Но какво целим? ДПС е против служебните хватки. Дават примери отнякъде...
- От САЩ.
- Тогава да станем президентска държава! САЩ е федерална държава с нов, чудесен чернокож президент. Вие сещате ли се поне за един български посланик с мюсюлманско име? Нека да не вземаме примери на парче, защото ние сме назад от тяхната демокрация с десетки години.
- Готови ли сте да сте в опозиция?
- Готови сме за управлението,
готови сме и да
сме в опозиция
Една партия винаги трябва да е готова и за двете. Днес сме коректни партньори в коалицията.
- Но пък НДСВ често се цепи. Подкрепиха създаването на районни преброителни комисии за вота, а вие с БСП сте против.
- Пак от принципни съображения. Как неправителствени организации ще броят бюлетини? Как ще се определят? Кои са обективни? Защо софийски, а не от Делиормана? Някои клонят към определени партии, а искат да заблудят обществото, че го представляват. Процедурата е измислена отдавна и е признато демократична, наблюдатели също са предвидени. Да заповядат!
- Не се ли тревожите всъщност, че с такова преброяване ще се елиминира вашият метод "Секционни анализи и стратегии" за контрол на избирателите?
- Всяка политическа сила си прави анализи. Но това не значи намеса в изборния процес и преброяването. Има органи, които следят за този ред. На миналите избори най-много двойно гласуване имаше в райони, където нас почти ни няма. Тези, които обвиняват ДПС, най-много нарушават закона. НДСВ уж подкрепиха 200 хил. лв. глоба за купуване на гласове. А изведнъж в правната комисия се появява предложение от тях глобите да са до 5000. Защо едно говорят, друго вършат? ДПС не прави така. Ние сме предвидим партньор. Не затваряме вратата за никого, но и не сме се оженили за някаква коалиция. Някои в БСП не можели да обяснят защо са в коалиция с ДПС. А за нас да не е лесно да обясним на нашите коалицията със социалистите? Но интересите на държавата са над партийните.
- Защо сте против мажоритарния елемент?
- Пропорционалното представителство е най-справедливата процедура от всички.
- На хората им е бактисало партии да им свеждат депутатите.
- Партиите са представители на обществото. На когото са бактисали, да създадат други. Не се плашим от това и сме против да се създават затруднения за раждането на нови партии. А и депутатът, избран мажоритарно от Стара Загора, само на Стара Загора ли ще бъде? Или на цялата държава, както е по конституция?
- Сами ли ще участвате на изборите?
- По всяка вероятност да.
КАЛИНА ВЛАЙКОВА
CV
- Роден на 12 февруари 1964 г. в Кърджали.
- Образование: юрист
- Политическа дейност: парламентарен ветеран - депутат е от 7-ото Велико народно събрание досега. Член е на ръководството на ДПС. Председател на комисията по регионална политика и член на комисията по правни въпроси.
- Езици: английски, турски, руски
- Семейно положение: женен
24 Часа
Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !
Орхан Памук
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !
Орхан Памук
728x90,booking
вторник, 27 януари 2009 г.
Вие сещате ли се поне за един български посланик с мюсюлманско име?
turkiye,турция,turkey,портал турция,portal turkey
дпс,
портал турция,
Ремзи Осман
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар