Наблюдатели смятат, че в Турция се води своеобразен двубой между премиера Ердоган и шефа на Генералния щаб ген. Иркер Башбуг.
Думите му са първият знак за евентуалния вот, който има потенциал да предизвика сблъсък между управляващата проислямистка Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и светския елит, базиран сред военните и правистите. Турските финансови пазари нервно следят развитието на ситуацията, а инвесторите изчакват, за да видят докъде ще стигне правителството в опитите си да обуздае съдебната система.
Миналата събота министърът на правосъдието Садула Ергин обяви, че правителството ще представи конституционните поправки пред парламента до края на май, въпреки че ПСР няма нужното мнозинство от две трети, за да наложи мерките. По думите му, ако не се стигне до парламентарно одобрение, реформата ще бъде подложена на национален референдум.
Промени в конституцията на Турция, приета през 1982 г. след военния преврат от 1980 г., са сред основните изисквания на ЕС, за да продължат преговорите по присъединяване. С предлаганите промени правителството иска да направи по-трудно забраняването на политически партии, да реформира механизма за избор на съдии и прокурори и да промени ролята на Конституционния съд. По думите на вицепремиера Джемил Чичек "сегашната конституция е причина за много проблеми на Турция и е пречка пред членството й в ЕС".
ЕС настоява промените да гарантират независимост на съдебната система и да отговарят на европейските норми, но противници на реформата смятат, че с тях ПСР ще постави съдебната система под още по-строг политически контрол.
През 2008 г. ПСР беше на крачка от забраната си, след като турският Конституционен съд разгледа иска срещу нея от главния прокурор на страната. Съдът глоби партията за нарушаване на светската конституция на Турция, но реши да не я забранява, тъй като това би хвърлило страната в политически хаос.
Portal Turkey
Няма коментари:
Публикуване на коментар