Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

неделя, 19 октомври 2008 г.

Двадесетте водещи публични интелектуалци в света

Стивън Колбер
Автор: LARA TOMLIN за FP
Гари Каспаров
Автор: LARA TOMLIN за FP
Аян Хирси Али
Автор: LARA TOMLIN за FP
Ал Гор
Автор: LARA TOMLIN за FP
Тарик Рамадан
Автор: LARA TOMLIN за FP
МУХАМАД ЮНУС
Автор: LARA TOMLIN за FP
ФЕТУЛАХ ГЮЛЕН
Автор: LARA TOMLIN за FP

Автор: FP България

Класациите са много рисковано начинание. Независимо дали е подреждане на страни, градове или университети, всеки такъв списък (или поне всеки, който си заслужава съставянето) предизвиква сериозни дебати. Когато в последния брой помолихме читателите ни да посочат най-значимите публични интелектуалци в света, си представяхме, че много хора ще пожелаят да изразят мнението си.

Никой обаче не очакваше подобна лавина от гласоподаватели. За четирите седмици над 500 хил. души гласуваха на ForeignPolicy.com.

Подобен изблик разкрива нещо уникално за авторитета на мъжете и жените, които избрахме да класираме. Те бяха включени в нашия първоначален списък със сто участници най-вече поради влиянието на идеите им. Но попрището на интелектуалец-общественик включва и таланта за общуване с голяма и разнородна аудитория. Това умение работи в полза на тези, които се оказват на челни места в списъка. Например редица интелектуалци (в т.ч. Аитзаз Ахсан, Ноам Чомски, Майкъл Игнатиеф и Амр Халед) се възползваха от порива за гласуване, публикувайки списъка на своите уебстраници. Други излязоха с прессъобщения или дадоха интервюта за вестницие в своите страни. По цял свят печатните медии публикуваха отзиви за тези интелектуалци, като материали излязоха в Канада, Индия, Индонезия, Катар, Испания и други.

Никой не разпространява вестите за класацията така резултатно, както човекът на челно място в нея. В началото на май списъкът с интелектуалците беше споменат на първа страница в турския "Заман", тясно свързан с ислямския учен Фетулах Гюлен. Часове след това започна напливът на гласове в негова полза. Неговите поддръжници (обикновено образовани и израстващи в кариерата мюсюлмани) изгаряха от желание да пуснат глас не само за своя любимец, но и за други мюсюлмани в челната стотица. Благодарение на този отзвук десетте публични интелектуалци на челните места в тазгодишната класация на читателите са мюсюлмани. Идеите им, особено по отношение на исляма, се разминават помежду си в значителна степен. Ясно е, че в този случай победи политиката на идентичността.


ТОП 20


1 ФЕТУЛАХ ГЮЛЕН

Религиозен лидер · Турция

Ислямски учен с глобална мрежа от милиони последователи, Гюлен е едновременно възвеличаван и ненавиждан в родната си Турция. За членовете на неговото движение той е вдъхновяващ лидер, който води хората към живот, направляван от умерени ислямски принципи. За противниците си Гюлен представлява опасност за светското политическо устройство на Турция. Той остава относително встрани от публичния живот след заселването си в САЩ през 1990 г., когато напуска Турция в резултат на обвиненията, че подкопава светския характер на страната.

2 МУХАМАД ЮНУС

Микрофинансист, активист · Бангладеш

Преди повече от 30 години Юнус дава назаем общата сума от 27 долара на няколко десетки бед­ни част­ници в родния си Бангладеш. Това слага началото на дело, посветено на борбата с бедността чрез микрофинансиране, което спечелва на Юнус Нобеловата награда за мир през 2006 г. През годините неговата банка "Грамийн", сега функционираща в над 100 страни, е раздала почти седем милиарда долара под формата на малки заеми на над седем милиона кредитополучатели, като 97% от тях са жени, 98% от заемите са изплатени.

3 ЮСУФ АЛ КАРАДАВИ

Духовник · Египет/Катар

Водещ популярната програма "Шериатът и животът" по телевизия "Ал Джазира", Карадави издава седмични религиозни декрети (фетви) във всякакви области - от това дали ислямът забранява всякаква консумация на алкохол (не го забранява според Карадави) до това дали борбата срещу американските войски в Ирак е легитимна форма на съпротива (тук отговорът е да). Смятан за духовен лидер на "Ислямското братство", Карадави заклеймява нападенията на 11 септември, но публичните му изяви в периода след това, като например оправдаването на самоубийствените атентати, му гарантират репутацията на всяващ раздори духовник.

4 ОРХАН ПАМУК

Писател · Турция

Отчасти политически анализатор, отчасти литературна знаменитост, Памук е най-изтъкнатият хроникьор на трудния танц на Турция между Изтока и Запада. Неговите майсторски написани творби оголват сложната връзка на родната му страна с религията, демокрацията и модерността, спечелвайки му Нобелова награда за литература през 2006 г. Преди три години Памук бе даден под съд за "обида на турската идентичност", след като спомена арменския геноцид и страданията на турските кюрди в едно свое интервю. След това обвиненията бяха снети. В момента Памук преподава литература в Колумбийския университет в САЩ.

5 АИТЗАЗ АХСАН

Адвокат, политик · Пакистан

Председател на Адвокатската колегия към Върховния съд на Пакистан, Ахсан е открит опонент на режима на президента Первез Мушараф. Когато Мушараф уволни председателя на върховния съд през март 2007 г., именно Ахсан ръководи юридичес­ките действия за възстановяването му на поста и поведе хиляди юристи на улични протести. Арестуван е няколко пъти по време на извънредното положение миналата година. Днес той е изтъкнат член на Пакистанската народна партия, оглавявана преди от Беназир Бхуто, като заедно с това е един от най-популярните политици в своята страна.

6 Амр Халед

Ислямски телевизионен проповедник · Египет

Бивш счетоводител, превърнал се в проповедник със слава на рок звезда, Халед проповядва една народна интерпретация на съвременния ислям на милиони верни зрители по целия свят. Притежаващ харизматична ораторска дарба и непретенциозен стил, Халед съчетава посланията за културна интеграция и усърден труд с уроци за това как да се води целенасочен мюсюлмански живот. Макар че започва своята кариера в Египет, той неотдавна се премести във Великобритания, за да наставлява младите европейски мюсюлмани от второто поколение.

7 Абдулкарим Соруш

Религиозен философ · Иран

Соруш, бивш университетски професор в Техеран и специалист по химия, софистка поезия и история, е смятан от мнозина за един от водещите ислямски философи в света. Изпаднал в немилост пред аятоласите заради работата си с демократичните активисти на Иран, той неотдавна се премести да живее в Европа и Съединените щати, където неговите есета и лекции върху религиозната философия и човешките права се следят внимателно от иранското реформистко движение.

8 Тарик Рамадан

Философ, ислямски учен · Швейцария

Един от най-известните и спорни мюсюлмански учени днес, Рамадан въплъщава културните и религиозните сблъсъци, които твърди, че успява да примири. Неговите последователи го смятат за страстен застъпник на интеграцията на мюсюлманите в Европа. Критиците му го обвиняват в антисемитизъм и връзки с терористите. През 2004 г. на Рамадан е отказана виза за САЩ, където трябва да преподава в Нотрдамския университет в щата Индиана, след като Държавният департамент го обвинява за извършването на дарения на ислямски благотворителни организации, свързани с "Хамас".

9 Махмуд Мамдани

Културен антрополог · Уганда

Роден в Уганда в семейство на родители от Южна Азия, Мамдани е експулсиран от Иди Амин през 1972 г., като впоследствие се заселва в САЩ. Неговите съчинения изследват ролята на гражданската принадлежност, идентичността и създаването на исторически наративи в постколониална Африка. В по-ново време той фокусира своето внимание върху политическия ислям и американската външна политика, твърдейки, че съвременният ислямски тероризъм е съпътстващ продукт на приватизацията на насилието в последните години на студената война. Мамдани преподава в Колумбийския университет.

10 Ширин Ебади

Юрист, активист в областта на човешките права · Иран

Първата жена съдия на Иран при управлението на шаха, Ебади основава юридическа практика с правозащитна насоченост, след като е изгонена от магистратурата от управляващите Иран духовни водачи. Макар че първоначално поддържа ислямската революция, тя се формира професионално, защитавайки политически дисиденти и застъпвайки се публично за правата на жените и децата. Отявлена националистка, отричаща несъвместимостта между исляма и демокрацията, Ебади става първият гражданин на Иран, спечелил Нобелова награда за мир през 2003 г.

11 Ноам Чомски

Лингвист, активист · САЩ

Чомски може би е най-добре известен със своята язвителна критика на американската външна политика, започнала още по време на Виетнамската война. Познат с прямотата си активист, яростен полемист и икона на международната левица, Чомски рядко пропуска възможността да се опълчи срещу американската мощ и да изрази преклонението си пред тези, които според него са потиснатите хора в света. Недостатъците на американските медии и алчността на големия бизнес са чести мишени на неговите изобличения. Извън политическите провокации приносът на Чомски към модерното езикознание е огромен, особено в областта на генеративната граматика. Автор на над 30 бестселъра, Чомски преподава в Масачузетския технологичен институт повече от половин век.

12 Ал Гор

Активист в борбата срещу климатичните промени, политик · САЩ

След отчаянието от загубата на президентските избори в САЩ през 2000 г. Гор успя да се превърне в символ на политичес­кото възраждане (и доказване на собствената правота) през следващите години. През второто действие на своята кариера той намери истинската си роля в повишаването на общественото съзнание относно последствията от глобалното затопляне. Неговите усилия му спечелиха внушителен списък от титли (сред тях са наградата "Оскар" и Нобеловата награда за мир), както и признание като може би най-влиятелния кръстоносец в областта на екологията в днешно време.

13 Бърнард Люис

Историк · Великобритания/САЩ

Почетен професор в Принстънския университет и автор на десетки книги, Луис е един от най-изтъкнатите историци на Близкия изток. Освен това той е и един от най-търсените консултанти по въпросите на политиката в този регион, както и по проблемите на ислямските общества. В своите по-нови трудове Люис се съсредоточава върху източниците на антагонизма между исляма и Запада - конфликт, който той отдава на неуспешното адаптиране на исляма към съвремието.

14 Умберто Еко

Писател, семиотик · Италия

Известен със своите сложни, богати романи, които съчетават малко известни исторически събития със заплетени сюжети и символи, Еко със сигурност е един от най-академичните прозаици в света. Постоянната му работа като професор по семиотика в университета в Болоня предоставя изобилен материал за неговите бестселъри, характеризирани като енциклопедични в тяхната историческа широта.

15 Аян Хирси Али

Общественик, политик · Сомалия/Нидерландия

Яростна критичка на начина, по който ислямът третира жените, родената в Сомалия Хирси Али е известна със своята ярка защита на Запада, разу­ма и свободата. Нейният публичен бунт срещу ислямското й възпитание й струва много - заплахи за живота й и непрекъсната охрана. Тя стана известна за пръв път като сценарист на "Подчинение" - филм, заклеймяващ потискането на мюсюлманската жена (режисьорът на филма Тео ван Гог бе убит от ислямски фанатик в Амстердам през 2004 г.). След като беше избрана в холандския парламент през 2003 г., Хирши Али подаде оставка три години по-късно след скандал заради невярна информация в нейните документи за придобиване на холандско гражданство.

16 Амартия Сен

Икономист · Индия

Като момче Сен става свидетел на катастрофалния масов глад в Бенгал през 1943 г., при който загиват почти три милиона души. Десетилетия по-късно изследванията на Сен в областта на политическите и икономическите причини за възникването на масовия глад го утвърждават като един от най-важните социални икономисти на ХХ век. Освен че е автор на известната сентенция, че в демократични условия е невъзможен масов глад, Сен е един от първите икономисти, които емпирично изследват различията между половете в Азия. През 1998 г. той печели Нобелова награда за икономика.

17 Фарид Закария

Публицист · САЩ

Редактор на списание "Нюзуик интернешънъл", Закария е един от най-влиятелните и уважавани коментатори по международни въпроси. Статията му "Защо ни мразят", тема на броя на "Нюзуик" в седмицата след 11 септември, преобърна тогавашните конвенционални обяснения и сложи началото на една по-нюансирана дискусия относно икономическите, политическите и социалните сили, раздиращи ислямските общества.

18 Гари Каспаров

Политически активист, гросмайстор по шахмат · Русия

Един от най-големите шахматис­ти на всички времена, днес Каспаров е водеща опозиционна фигура в Русия, критично настроен към управлението на Владимир Путин и избора на неговия наследник Дмитрий Медведев. Агитиращ срещу така наречената от него полицейска държава, Каспаров е лидер на антикремълската коалиция "Другата Русия", която често организира протести в защита на демокрацията. Неотдавна той основа алтернативен парламент в опит да обедини руската опозиция.

19 Ричард Доукинс

Биолог, писател · Великобритания

Един от най-изтъкнатите биолози, изследващи еволюцията, Доукинс спечелва международна репутация със своя труд от 1976 г. "Егоистичният ген", в който твърди, че гените се конкурират в своето размножаване. Притежава всепризната способност да синтезира и предава сложни научни идеи на широк кръг от хора. Днес той е може би най-известен със своята критика на креационизма и религията. Доукинс е заклет атеист и последният му бестселър "Заблудата Бог" представлява енергична защита на науката и разума.

20 Марио Варгас Льоса

Писател, политик · Перу

Гигант на латиноамериканската литература, в своята десетилетна кариера Варгас Льоса е автор на десетки белетристични творби, пиеси и литературна критика. Той твърдо вярва в силата на литературата да изобличава несправедливостта и тиранията на диктатурите, като заедно с това да отстоява по вълнуващ начин свободното слово и индивидуалната свобода. Често пише по политически въпроси в многократно препечатвани есета.


"Как можахте да пропуснете…"

Кой най-добре може да номинира пренебрегнати публични интелектуалци, ако не членовете на челната стотица? По-долу няколко от водещите мислители в света посочват своя подбор на интелектуалци, които би трябвало да се включат в списъка.


Джон Л. Еспозито,
американски изследовател на исляма
"За Еспозито ислямофобията е просто поредната заплаха за световния мир. Неговият принос към разбирателството и диалога между религиите е съществен."

Андре Глюксман, френски философ
"В епоха на морална притъпеност и на политически лидери с дребни идеи Глюксман внася агресивна яснота върху фундаменталните стойности на доброто и злото, както и техните проявления в днешния свят."

Хенри Кисинджър,
доайен на американската външна политика
"Кисинджър е един от най-влиятелните автори в областта на външната политика от средата на 50-те години до днес. Не мога да си представя обективни критерии за глобално влияние, по които той да отсъства от челното място в списъка."


Водещ кандидат, добавен ОТ АНКЕТИРАНИТЕ

Стивън Колбер
Телевизионен водещ, сатирик · САЩ
Водещ популярните нощни псевдоновини "Репортажът на Колбер", той осмива силните на деня политици с толкова майсторски хумор, че се е превърнал в един от предпочитаните от младите хора в Америка източници на истински новини и анализи. Поднасяйки репортажите си с безизразно лице и пренебрегване на границата между пародията и политиката, Колбер стана нещо като върховен символ на иронията. Като допълнителен знак за интелектуален авторитет той неотдавна издаде своя бестселър "Аз съм Америка (и вие можете да бъдете!").

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2