При неотдавнашното си посещение в Турция германският министър на икономиката Брюдерле заяви, че Турция се е превърнала в мотор на стопанския растеж и че също и изявена експортна държава като Германия може да печели от това развитие. За над 4 000 германски фирми край Босфора Турция е "златен пазар", подчертава Холгер Терстиже, шеф на турския клон на германската компания "Харибо".
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Турция е част от групата на 20-те най-силни икономики
Нещата вървят стремглаво нагоре
За разлика от много други страни, Турция устоя без особени сътресения на най-новата глобална криза, макар че при започването й страната току що бе преодоляла най-ниската точка на своя собствена криза. През 2001 година турският банков сектор се срина. Държавата бе пред фалит. Специална програма на Международния валутен фонд донесе спешно необходимите кредити и принуди Анкара да предприеме радикални реформи. Оттогава нещата вървят напред.
Междувременно Турция принадлежи към групата Г-20 на най-силните икономики в света. От една страна икономическият възход се дължи на нарастващото търсене на вътрешния пазар. Турция обаче играе значителна роля и като логистичен мост към Близкия и Средния изток. Така например от Истанбул фирмата "Харибо" доставя своя продукция в страни като Либия, Обединените арабски емирства и Иран.
От Майкрософт до Форд, от Харибо до Тойота
Сходна е практиката и на други фирми. От Турция софтуеърният концерн Майкрософт направлява своя бизнес в близо 80 държави. Особено международната автомобилна индустрия откри Турция като централна производствена дестинация. Концерни като Форд, Тойота, Фиат и Рено построиха тук големи фабрики. Турция е след Япония най-големият износител на автомобили на европейския пазар.
Но също самата Турция предлага голям пазарен потенциал, тъй като три от четири турски домакинства още нямат собствена лека кола. За производители и фирми като "Харибо", които искат не само да продават, но и да произвеждат в Турция и региона, възникват обаче известни проблеми поради растящите заплати и сравнително силния курс на турската лира спрямо еврото.
Няма коментари:
Публикуване на коментар