Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство !

Орхан Памук

728x90,booking

Booking.com

travel-in-turkey

travel-in-turkey
travel-in-turkey

сряда, 4 март 2009 г.

http://www.kircaalihaber.com

МАЛКИТЕ БОРЦИ ОТ СКБ „КРЕПОСТ” С. СТРЕМЦИ СЕ ЗАВЪРНАХА С ТРИ МЕДАЛА ОТ РЕПУБЛИКАНСКО ПЪРВЕНСТВО ПО БОРБА ЗА ДЕЦА


Серкан Фаик от спортния клуб по борба „Крепост” – с.Стремци стана шампион на България и спечели златен медал на Държавно лично първенство по свободна борба –деца „Сливен 2009”. В състезанието, което се проведе от 26 до 27 февруари т.г. в гр. Сливен други двама състезатели от Стремци също завоюваха медали – Муса Фаик в категория до 35 кг. спечели сребърен медал и Байрам Шабан в категория до 30 кг. спечели бронзов медал.
Треньорът Айдън Руфат сподели за Кърджали Хабер, че от всичките 7 деца от клуба, които взеха участие в първенството само двама отпаднаха,а петима се класираха, въпреки голямата конкуренция. Близо 200 състезатели от цялата страна участваха на републиканското първенство.
Лично Кмета на Общината инж. Хасан Азис, заедно с общинските съветници Ехлиман Чобан, Мюзекки Ахмед и Президентът на клуба Веляйтин Вели бяха сред хората, които дойдоха да подкрепят малките ни борци.
Медалите на нашите участници бяха връчени лично от инж. Хасан Азис. Той поздрави шампионите и пожела бъдеши успехи и да докарат още много златни медали.

Себахат Ахмед

-

ТЕАТЪР „КАДРИЕ ЛЯТИФОВА” ПРЕДСТАВЯ „БУРЕ БАРУТ”


Режисьор на постановката е младия талант Йонко Цонев, сценографията пък е дело на Лариса Нагорска. Авторът на пиесата Деян Дуковски е считан за един от най-великите македонски драматурзи за всички времена.
“Буре барут” е поставяна още в Театъра на Българската Армия в София. С много голям успех се играе в момента и в три театъра в южната ни съседка Турция.
"Пиесата на македонския автор Деян Дуковски "Буре барут" е безспорно най-добрата балканска литературна саморефлексия, писана през последните години." Това отбелязва културологът Георги Каприев в блестящата си рецензия за постановката на един от най-известните в Германия режисьори Димитър Гочев на сцената в австрийския град Грац още през октомври 2000-та година.
Премиерният спектакъл ще се играе на български език.
Творческият екип и актьорите очакват своята вярна публика на 26 февруари в 19.00 часа, в салона на театъра.

ЙОНКО ЦОНЕВ ЗА „БУРЕ БАРУТ”

„Ако сте загубили половината си живот в блъскане да откриете формулата на успеха. Ако по цял ден обикаляте в кръг и удряте главата си в стената, за да откриете лесен и бърз начин да забогатеете, ако хубавата кола на съседа и дългокраката колежка не ви излизат от ума, ако хапчетата за сън вече не помагат... то вие сте попаднали на точното място. Героите от „Буре Барут” ще дадат нов тласък на живота ви. Те ще ви покажат най-бързия и лесен начин да се сдобиете с пари, да се отървете от най-добрия си приятел, да станете част от криминалния контингент или просто да се позабавлявате за чужда сметка. Единственото, от което се нуждаете е собственият ви живот, който да съсипете. Това е цената, която трябва да платите.
Винаги съм смятал, че Балканите са един вид лупа, увеличаваща всяко събитие. Нищо случващо се по тези географски ширини не минава незабелязано – нито една свада, нито едно пиянство, приятелство или дори любов. „Буре барут” е комедия, която съчетава единайсет случки минаващи под лещата на тази лупа. Това е историята на 12 души, лутащи се в собствената си агония, в стремеж да бъдат забелязани. Те са ярки, агресивни, говорят неправилно и нецензурно и са готови на всичко, за да излязат от това „Буре барут” „.

-

ЧЕШМА НА ТОЛЕРАНТНОСТТА ОТКРИХА В МОМЧИЛГРАД


НА НЕЯ ИМА НАДПИС НА БЪЛГАРСКИ И ТУРСКИ ЕЗИК: „В ЩЕДРОСТТА И ПОМОЩТА СИ БЪДИ КАТО ТЕЧАЩАТА ВОДА”
„COMERTLİK VE YARDIM ETMEDE AKAR SU GİBİ OL”

Чешма на толерантността откриха вчера в центъра на Момчилград. За изграждането на съоръжението са използвани специални гладко издялани камъни от гранит. На нея има надпис на български и турски език - стихче от стихотворение на един от големите философи на Средновековието, Джелялеттин Руми Мевляна: „В щедростта и помощта си бъди като течащата вода” .
(Джомертлик ве йардъм етмеде акар су гиби ол.)
Изворната вода е изведена от водоизточници от култовата местност „Дамбалъ” над Момчилград. Идеята за построяване на чешма на толерантността в центъра на града възниква преди няколко години в разговор между ръководствата на побратимените общини Момчилград и Сарайбахче - Измит. За официалното откриване на изградената в името на приятелските взаимоотношения чешма пристигна делегация от побратимената турска община начело с кмета Халил Вехби Йенидже. Събитието съвпадна и с традиционния пазарен ден на Момчилград. Съставите към читалище „Нов живот” и ОДК, изнесоха кратка музикална програма. Пред чешмата се зареди пъстър букет от български и турски народни песни и танци.
Изпълненията на български народни танци, представени от група “Ахрида”, турски фолклорни танци от състава
” Евридика” и на солистката от фолклорна група “Зейбеклер” обраха аплодисментите на присъстващите.
„Надеждата ни е тази чешма да бъде символ на толерантността, приятелството и братството между двете побратимени общини и в щедростта и помощта си да бъдем, като течащата вода от тази чешма”, заяви при откриването кметът на община Момчилград инж. Ердинч Хайрула.
Той благодари на кмета на Сарайбахче Халил Вехби Йенидже, на сдружение „Балканските турци” в Измит и на всички , подпомогнали изграждането на чешмата. Кметът изказа и специални благодарности на проектанта г-жа Мила Никифорова, на инициативния комитет, който е бил създаден за изграждането на чешмата и на фирма „Родопастрой”- Момчилград, която е издигнала постройката.
Кметът на Сарайбахче Халил Йенидже отбеляза, че само подписването на договор не е достатъчно за едно сътрудничество, важни са делата. “Трябва да си обменим опит в областта на спорта, културата, икономиката и социалното развитие. Една от тези инициативи вече е факт. В Община Сарайбахче имаме много изселници от Балканския полуостров. Дядо ми също е изселник от Гърция. Турция е в преки връзки с всички турци, които живеят извън пределите на страната. Когато вие имате проблеми, те са и наши проблеми. При посещението ни през 2006 г. видяхме, че в Момчилград всички етноси живеят в мир и разбирателство, което ни зарадва много. Поради тази причина, чешмата на толеранността, както я нарекохме е от голямо значние за нас”, заяви пред момчилградчани Халил Йенидже.

Гюнер ШЮКРИ
Снимка:Авторът

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Петиция за свалянето на имунитета на Волен Сидеров

Избитите от комунистическия режим на Тодор Живков по време на т.нар. "Възродителен процес".2