Снимка:Kivanc Tatlitug.
Турските пропагандират туризъм и модерност !
ЛИЯНА ПАНДЕЛИЕВА
Турската "Перла" засенчва нашенската "Забранена любов" !
Вече нямаме грам основание да виним непопулярния си език за това, че не можем да пробием с филмова продукция извън страната си. Най-яркото доказателство за това са турските сериали, които стартираха с три десетилетия по-късно от американските си предшественици, нахлуха в цяла Европа и отнесоха главите и на латинолидерите. Турските сапунки са заснети на родния им език и като в отлично разработена военна операция покриват всички сектори на този жанр. Най-популярният у нас "Перла", дори заради часа на излъчването си, е забележителен с отличната си кинематография, с постоянното рекламиране на страната и с налагането на послания от по едно изречение. "Кападокия - това е раят на света, който човек трябва да види поне веднъж в живота си!" Следват панорамни кадри. "Истанбул - обичам да вдишвам този град" - отново великолепна панорама. Нощна, дневна…
Ценностите в "Перла": отношения в семейството, култура, противоречия между поколенията, чест, правосъдие, измяна. Всяка от темите е развита самостоятелно, изведена е не само като проблем, но и като решение. Динамиката е еднотипна и от зараждането на драмата до развитието й човек не трябва да чака десетки епизоди. Това прави
сериала лесно смилаем
Ако някому драмата натежи, следва и друг вариант на турската гледна точка към техните национални дилеми: "Брак с чужденец". Ироничен, ведър и доста верен поглед към проблем, който от години изостря дори битовите разговори на хора от Турция и Гърция. Чрез комедията междунационалните конфликти стават разбираеми и значително по-прости. Изпъква човещината на турците, които в плен на стари разбирания и традиции трудно се модернизират. Резултатът - човек им симпатизира.
И отново: отлична кинематографска работа и музика, която е достатъчно проста, но и изключително типична. Включени са традиционните инструменти и след десет епизода всеки зрител с лекота би разпознал тяхната музика. Елементарно, ефектно и резултатно.
И трети вариант на турски сериал, тип "латино": там бащата не е баща, богатството не означава щастие, всички плачат и страдат. За всеки зрител, комуто е трудно от раз да се раздели с мексикано-аржентинската схема, това също е предоставено.
Защо не може да се случи
истинска българска сапунена опера
която да е със заявка за 2000 хиляди епизода? Финансирането е само част от проблема. Снимането с телевизионни камери профанизира тежко цялото усещане за филм. Сценарно обаче нещата са повече от трагични. Липсва българската история, липсват характерите, развитието, обосновката и в крайна сметка - липсва истинността. Нашите герои са много глупави или много отчаяни или много агресивни и в крайна сметка всички са жертви на себе си и на всички останали. Идеята за многопластовост на характерите е заменена с елементарно говорене и още по-плоско изричане на репликите. Преобладаващата кахърност дава вид на актьорите като постоянно да ги стискат обувките, но да не смеят да си кажат. Едни и същи хора ту се правят на добри, ту на злодеи, състоянието на тръшкане е ключово в развитието на фабулата. По екрана ходят едни полугейове, едни полузлодеи…
Идеите в епизодите да се вкарват хора на деня - било политици или лица от таблоидите не дават развитие на историята, а се отчитат като отбелязан "кош".
Като лейкопласт с картинка на Мики Маус изглежда историята за девойчето, което като латерна изрича репликите си и все така беземоционално се залюбва с млад ром, който май играе в цирк, но е преизпълнен с чест и добродетели. Ето от такива глупости боли стомах!
Защо е толкова силна 22-годишната сага "Дързост и красота"? Тя премина през всички абсурди на жанра, в който герои умираха по няколко пъти, но ключовите изпълнители останаха непроменени през цялото време. И отново в тематиката бяха засегнати въпросите, които най-силно вълнуват всички хора: редното, правилното и важното в живота на семейството. За 22 години ежедневна игра в едно и също представление е била нужна зверска дисциплина, стройна работа на десетки сценарни екипи и еднозначна, последователна и категорична визия.
Целта на сапунките е успешно да се прокарват рекламни кампании, свързани с туризъм, култура, хранителна индустрия, мода, музика, технологии.
Турските сериали пропагандират две неща: туризъм и модерност. Американските залагат на модни тенденции, популярни продукти и модерност. Латино сериалите са обърнати към националните култури. Нашата сапунка засега е… миш-маш с портокали.монитор
Снимка.1:http://forum.bg-mamma.com
>>>
Разчепатена "звезда" от "Извратена любов" по Нова ТВ !
Фахрадин Фахрадинов кефел богати хомосексуалисти !
>>>И още :
Мехмед от "Перла" пристига в София..
Няма коментари:
Публикуване на коментар